opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak inwestować w akcje
Finanse

Jak inwestować w akcje, aby nie stracić?

Z każdym rokiem przybywa inwestorów zainteresowanych akcjami. Choć wiele osób próbuje swoich sił na rynku giełdowym, skutki bywają różne. Brak odpowiedniej wiedzy i doświadczenia często prowadzi do dużych strat. Gdzie zatem szukać informacji dotyczących inwestowania w akcje? Jak nie stracić kapitału początkowego i wypracować stabilny zysk?

Kupowanie “na górce”

Każda giełda ma swoje lepsze i gorsze momenty. Aktualnie panują tendencja wzrostowa i niemal każdego dnia otwierają się setki nowych rachunków inwestycyjnych.

W przeszłości takie sytuacje miały miejsce na tzw. giełdowej górce. Długi okres wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych sprawia, że wielu inwestorów kupuje akcje, które w danym momencie mogą być już bardzo drogie. Wśród doświadczonych traderów panuje natomiast przekonanie, że jeśli każdy mówi o kupowaniu akcji, wówczas należy zacząć wyprzedawać swoje. Bez wątpienia jest w tym ziarno prawdy. 

Wielu nowych i niedoświadczonych inwestorów pojawiło się na rynku w czasie paniki wywołanej COVID-19. Można to zilustrować prostym przykładem. Od tzw. dołka w marcu 2020 r. do górki w styczniu 2021 r. najpopularniejszy w Polsce indeks sWIG80 zyskał na wartości niemal 100%!

Wbrew pozorom, trudno było wtedy kupić spółki, które aktualnie byłyby na minusie. Aby wypracować zysk, nie potrzebna była praktycznie żadna wiedza na temat funkcjonowania rynku. Niestety, taka sytuacja spowodowała, że u niedoświadczonych inwestorów pojawiła się pewność siebie, nie poparta solidną wiedzą czy doświadczeniem, a tylko zwykłym szczęściem lub odrobiną intuicji. W przyszłości, taki inwestor może podejmować nadmierne ryzyko i co za tym idzie doświadczyć naprawdę dużych strat.

Stracić pieniądze czy okazję?

Inwestowanie na giełdzie bez odpowiedniej wiedzy czy choćby minimalnego doświadczenia to niemal jak wymiana instalacji elektrycznej po zapoznaniu się z poradami w internecie. 

Zdaniem większości ekspertów, to znakomity sposób na szybką stratę pieniędzy, które o wiele lepiej przeznaczyć na kupno tematycznej literatury i kursów inwestowania. Jeśli pragniesz rozpocząć przygodę z giełdą, kliknij tutaj i odwiedź stronę Saxo Bank Polska, aby zdobyć cenne doświadczenie na ogólnoświatowych rynkach giełdowych. 

Aby inwestować z zyskiem, musisz wcześniej poznać podstawowe mechanizmy działania rynku, a także znaleźć pewne źródła informacji. Równie ważna jest znajomość analizowania wykresów, danych i wszelkich dostępnych informacji. 

I na koniec nie zapomnij o kompetencjach psychologicznych, które bywają nie do przecenienia szczególnie w sytuacjach stresowych, kiedy należy podejmować szybkie decyzje.

Artykuł sponsorowany