opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak radzić sobie ze stresem
Lifestyle Zdrowie

Jak radzić sobie ze stresem?

Stres to znane wszystkim uczucie, które towarzyszy nam codziennie. W niektórych sytuacjach lekki stres może pomóc nam w realizacji celów. Jednak długotrwały stres, nad którym nie możemy zapanować powoduje wiele szkód w naszym organizmie.

Jakie są skutki długotrwałego stresu?

Długotrwały stres może mieć negatywny wpływ na stan naszej psychiki. Mogą wystąpić stany lękowe lub depresja. Oprócz tego negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne. Może być przyczyną problemów z sercem, alergii, cukrzycy, zaburzeń trawienia, a także wielu innych chorób. Często także sięgamy po słodycze, kiedy nie radzimy sobie ze stresem, co prowadzi do otyłości.

Jak radzić sobie ze stresem?

Najlepszym sposobem jest unikanie sytuacji stresowych. Jednak często nie mamy na nie wpływu, gdyż stresu doświadczamy np. w pracy. Wtedy warto wprowadzić aktywność fizyczną. Regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na cały nasz organizm, w tym również na stan psychiczny. W czasie wysiłku wydzielane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Tutaj mamy do wyboru wiele możliwości. Wiele osób wybiera bieganie, jako sposób na walkę ze stresem. W czasie długiego i powolnego biegu możemy wyciszyć umysł, a także dotlenić organizm, co wpłynie na lepszy sen. Dla niektórych typowe cardio może być niewystarczające w walce ze stresem. Wtedy możemy zacząć ćwiczyć np. sporty walki. Tego typu trening jest bardziej intensywny i krótszym. Jednak dzięki temu możemy odreagować stres np. poprzez boksowanie worka treningowego. W ten sposób rozładujemy napięcie po stresującym dniu. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może znacznie obniżyć poziom stresu. Zwłaszcza jeśli w wybierzemy się do lasu czy parku. Zielony kolor, który tam występuje działa uspokajająco na organizm. Dodatkowo regularne treningi wzmocnią nasze ciało, co zminimalizuje negatywne skutki stresu.

Oprócz aktywności fizycznej również niektóre produkty spożywcze mogą pomóc nam z radzeniu sobie ze stresem. Jednym z nich jest melisa. Możemy ją kupić praktycznie w każdym sklepie w suszonej formie. Warto mieć taką herbatkę zawsze pod ręką. Możemy pić ją 2-3 razy dziennie profilaktycznie, bądź doraźnie kiedy jesteśmy zestresowani.

Medytacja – sposób na spokojne życie

Medytacja to jedna z praktyk relaksujących. Pomoże nam się odprężyć, a spokojniejsi lepiej poradzimy sobie w stresujących sytuacjach. Medytować możemy codziennie. Najlepiej zacząć od około 15 minutowej sesji. Medytacja polega na tym, że siadamy wygodnie z wyprostowanymi plecami, rozluźniamy się i głęboko oddychamy. W czasie medytacji starajmy się nie myśleć o niczym szczególnym. Możemy skupić uwagę na oddechu.