Zima zbliża się wielkimi krokami. Najwyższy czas zbudować karmniki dla ptaków, by w czasie mrozów nie zostały bez pożywienia. Jak zrobić karmnik dla ptaków razem z dzieckiem?
Jak zrobić karmnik dla ptaków z plastikowej butelki?
Każdego dnia w naszych domach pojawia się chociaż kilka zużytych butelek plastikowych, które wędrują do kosza. Nie musi tak być! Plastikowa butelka może przydać się do wykonania karmnika dla ptaków.
Zastanawiając się, jak zrobić karmnik dla ptaków nie trzeba decydować się na skomplikowane rozwiązania. Mając mniejsze dziecko, można wspólnie z nim zrobić karmnik, który powstaje szybko i nie jest trudny w budowie.
Do zrobienia karmnika potrzebna będzie litrowa butelka. Można zrobić go na kilka sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest wycięcie z boku butelki otworów, przez które małe ptaki będą mogły wejść do butelki. Wycinamy otwory przy pomocy rozgrzanego nożyka. Jest to łatwe zadanie, należy jednak pamiętać, że rozgrzanym nożykiem można się oparzyć.
Pamiętamy, by otwory wyciąć kilka centymetrów nad podłożem. Na dno będziemy wsypywać ziarna dla ptaków. Zbyt nisko wycięte wejścia będą sprawiały, że ziarna będą się wysypywały, gdy tylko zawieje wiatr.
Butelkę wieszamy na drzewie na dosyć chudej gałęzi, by domowe koty miały do niej utrudniony dostęp.
Zastanawiając się jak zrobić karmnik dla ptaków można posłużyć się również inną metodą. Potrzebna będzie dodatkowo butelka plastikowa litrowa, z której wytniemy dno oraz skorcimy ją do około 15 cm. Taką butelkę należy przymocować w górnej części dużej butelki. Dzięki temu powstanie tunel, którym ptaki będą mogły wchodzić do wnętrza butelki. W takim karmniku ziarna dłużej będą suche.
Sprawdź, jak zaaranżować nowoczesną boazerię
Jak zrobić karmnik dla ptaków z kartonu?
Zrobienie karmnika dla ptaków to świetny sposób na zabawę z dziećmi. Nie tylko ciekawie spędzicie czas, ale również nauczysz dzieci, jak pomagać zwierzętom.
Karton nie jest budulcem trwałym i na pewno nie przetrwa całej zimy. Warto jednak wykorzystać go, gdyż jest materiałem łatwym w obróbce. Dzieci nie pokaleczą się w czasie prac.
Najwygodniejszy będzie karton po mleku lub soku. Trzeba go dokładnie umyć oraz osuszyć. W górnej części należy wyciąć niewielki otwór. Następnie unosimy wyciętą część tak, by tworzyła daszek, który będzie osłoną przed wiatrem i deszczem.
Tuż pod daszkiem, przez powstały otwór przeciągamy sznurek, za który możemy przywiązać karmnik do drzewa.
Karton można pomalować w fantazyjne wzory. Jest to zadanie dla dzieci, które na pewno sprawi im wiele radości.
Karmnik z kartonu nie jest trwały, ale jego wykonanie nie jest trudne i jednocześnie nie zajmuje dużo czasu. Za kilka tygodni, gdy karmnik się zniszczy, można zaproponować dzieciom kolejną zabawę. Dzięki temu ptaki do końca zimy mogą mieć kilka, różnych domków.
Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna?
Zastanawiając się jak zrobić karmnik dla ptaków można skusić się na rozwiązania trudniejsze, ale za to bardziej trwałe.
Karmnik z drewna może służyć małym mieszkańcom nawet przez kilka lat. Jest to jednak propozycja dla osób, które mają już starsze dzieci. Dla maluchów jest to dosyć niebezpieczna zabawa.
Chcąc zrobić drewniany karmnik dla ptaków należy przygotować deskę o rozmiarach 35×25 cm oraz dwie deseczki o wymiarach 42,5×25 cm. Deski należy wygładzić papierem ściernym tak, by nie miały żadnych drzazg ani zadziorów.
Kolejnym elementem, który jest potrzebny do budowy karmnika jest kątownik, którym połączymy elementy przeznaczone na daszek. Muszą być one pod kątem 45º. Z deseczek należy wykonać szkielet budki. Skręcamy go przy pomocy wkrętarki. Nie jest to praca, którą mogą wykonać małe dzieci. Jest to zadanie dla dorosłego.
Poskręcane kantówki przytwierdzamy do deseczki, która będzie podłogą karmnika. Na górę mocujemy spadzisty dach.
Zastanawiając się jak zrobić karmnik dla ptaków nie można zapomnieć o dekoracjach, które dzieci mogą namalować na dachu. Dzięki temu karmnik będzie kolorowy i radosny.
Wykonanie karmnika z drewna jest najtrudniejsze i jednocześnie najbardziej pracochłonne, ale można mieć pewność, że posłuży on ptakom przez kilka najbliższych lat.
Przeczytaj też: co zamiast kostki na podjazd wybrać