opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Ocieplenie dachu
Dom i Ogród

Ocieplenie dachu i poddasza poprawia komfort cieplny

Nie można bagatelizować ucieczki z budynku energii cieplnej, która w dużej mierze następuje poprzez nieszczelny dach. W jaki sposób najlepiej zadbać więc o izolację cieplną poddasza? Poznaj zalety wełny mineralnej szklanej ISOVER.

Remontując stary dom jednorodzinny warto pamiętać, że podstawowymi kanałami ucieczki ciepła z budynku są nie tylko nieszczelne okna i drzwi, ale również dach. Ciepłe powietrze unosi się do góry i jak się okazuje, strata ciepła poprzez nieszczelny dach może stanowić nawet 25% kompletnej energii cieplnej powstałej do ogrzania pomieszczeń. Dlatego prawidłowe ocieplenie dachu oraz poddasza jest wymagane nie tylko po to, by przebywanie na strychu było komfortowe, ale również ze względu na ponoszone koszty ogrzewania domu.

Obecnie obowiązujące w prawie budowlanym Warunki Techniczne 2021 precyzyjnie informują, jakie wartości izolacyjności cieplnej powinna spełniać określona przegroda, czyli ściana lub strop. W tym momencie UC, czyli dopuszczalny wskaźnik przenikania ciepła dla dachu skośnego nie może być większy niż 0,15 [W/m²K]. Współczynnik zależy przede wszystkim od grubości i jakości izolacji, a więc też jej parametrów cieplnych – λD – lambdy. Określony dla produktu parametr lambda pozwala stwierdzić, ile ciepła przenika przez materiał. Oznacza to, że im lambda ma niższą wartość, tym lepszy jest materiał izolacyjny. Grubszy materiał o danej lambdzie, stawia większy opór przenikającemu ciepłu. Dlatego użyty do ocieplenia dachu i poddasza materiał do izolacji odgrywa ogromną rolę.

Do ocieplenia użytkowego poddasza bardzo skuteczne okazuje się zastosowanie wełny mineralnej szklanej. Jej szereg zalet świetnie wychodzi naprzeciw specyficznym wymaganiom konstrukcyjnym strychu.

Przede wszystkim, wełna mineralna szklana to materiał bezpieczny za sprawą niepalności. Przy zaprószeniu ognia izolacja nie będzie umożliwiać jego większego rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Wełna jest materiałem sprężystym oraz lekkim. Doskonale wypełni izolowaną przestrzeń, nie powstaną puste miejsca poprzez które ucieka energia cieplna oraz nie jest obciążeniem dla drewnianej konstrukcji dachu.

ISOVER oferuje do dachu skośnego takie rozwiązania wełny mineralnej szklanej, jak Super-Mata Plus (lambda 0,032 [W/mK]), Super-Mata (lambda 0,033 [W/mK]), Profit-Mata (lambda 0,035 [W/mK]), Uni-Mata Plus (lambda 0,038 [W/mK] oraz Uni-Mata (lambda 0,039 [W/mK]).

Pamiętajmy, że remont strychu wymaga bardzo często odpowiedniego – a utrudnionego lokacją – dostarczenia na poddasze produktów. Dlatego przenoszenie wełny ISOVER zostało ułatwione dzięki etykieto-rączce, funkcjonalnej oraz wygodnej.

Wełna szklana mineralna do ocieplenia marki ISOVER jest też gwarancją izolacji akustycznej pomieszczeń. Brak konieczności sznurkowania wełny w niższych lambdach pozwala na jej łatwą i szybką aplikację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.