opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Wyburzenia i prace rozbiórkowe
Dom i Ogród

Wyburzenia i prace rozbiórkowe – jak przeprowadzić je szybko oraz bezpiecznie?

W budownictwie jest wiele skomplikowanych oraz niejednokrotnie niebezpiecznych czynności technicznych. Wśród nich znajdują się między innymi działania związane z likwidacją konkretnych obiektów. Przeczytaj ten tekst i poznaj kilka istotnych informacji dotyczących wyburzeń i prac rozbiórkowych.

Czym się różni wyburzenie od rozbiórki?

Warto podkreślić, że wyburzenie budynku oraz jego rozbiórka to pojęcia odnoszące się do dwóch całkowicie innych stanów. Podczas wyburzenia dochodzi do całkowitego zniszczenia obiektu. Natomiast w wyniku rozbiórki poszczególne części składowe budowli nie zostają uszkodzone, dlatego jest możliwość ich powtórnego wykorzystania.

Jaka jest kolejność robót rozbiórkowych?

Ogół prac związanych z rozbiórką danego obiektu składa się z kilku, następujących po sobie etapów. Punktem wyjścia jest oczywiście wytyczenie i zabezpieczenie terenu do rozbiórki oraz podjęcie działań przygotowawczych. Później następuje już właściwa rozbiórka, a więc demontaż poszczególnych części budowli. Na końcu trzeba zadbać o wyrównanie terenu, jak i zagospodarowanie powstałych odpadów.

Metody rozbiórki obiektów budowlanych – poznaj je

Najpopularniejsze metody, które stosuje się podczas rozbiórek obiektów budowlanych:

  • niszczenie mechaniczne – na przykład za pomocą szczęk lub pił, a także przewracanie za pomocą lin,
  • niszczenie termiczne – polegające na cięciu palnikami lub wiązkami laserowymi,
  • niszczenie wybuchowe – wykorzystuje się w nich odpalane ładunki albo wysokie ciśnienie wody.

Jak wyburzyć budynek zgodnie z obowiązującym prawem?

Musisz jednak pamiętać, że rozbiórki większości typów budynków nie można dokonać samowolnie, a co za tym idzie, obowiązkiem jest dopełnienie wymaganych formalności. W niektórych przypadkach niezbędne jest wcześniejsze zgłoszenie tego faktu do odpowiedniego organu. Są także sytuacje, w których konieczne staje się uzyskanie specjalnego pozwolenia na przeprowadzenie tego typu prac.

Chcesz zapoznać się ze wszystkimi szczegółowymi uregulowaniami prawnymi dotyczącymi kwestii związanych z rozbiórką budynków? Zajrzyj do ustawy regulującej zagadnienia polskiego prawa budowlanego, a znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania.

Wyburzenia i prace rozbiórkowe – podsumowanie

W najbliższym czasie czeka Cię przeprowadzenie prac rozbiórkowych? Obawiasz się, że samodzielnie nie podołasz temu wymagającemu zadaniu? Postaw na pomoc profesjonalistów! Wyburzenia budynków z firmą Building 4 You to najlepsze rozwiązanie, na jakie możesz się zdecydować. To zespół fachowców, którzy podczas realizowanych przez siebie działań korzystają z nowoczesnego sprzętu i bazują na najnowszych technologiach. Dzięki temu potrafią poradzić sobie z nawet najbardziej wymagającymi wyzwaniami. Skorzystaj z ich oferty i przekonaj się o tym w praktyce.

Źródło zdjęć: freepik.com