opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

5 pytań, które warto zadać najemcy
Lifestyle

5 pytań, które warto zadać najemcy

Wynajem mieszkania to świetny sposób na dochód pasywny – pod warunkiem, że najemca płaci czynsz terminowo. Podpisanie umowy z nieuczciwym najemcą to największa obawa wszystkich wynajmujących. Podobnie wielu właścicieli nieruchomości obawia się nieodpowiedzialnego użytkowania mieszkania i szkód wymagających gruntownego i kosztownego remontu. Jak zatem sprawdzić, czy ma się do czynienia z roztropnym i rzetelnym najemcą, zanim podejmie się decyzję o wynajmie konkretnej osobie?

1. Pytanie o dane osobowe 

Jak zweryfikować najemcę? Przede wszystkim po danych osobowych. To kluczowy element weryfikacji każdej osoby, z jaką zawiera się umowę najmu. Najlepiej wykorzystać w tym celu ankietę osobową do spisania umowy. Należy jednak pamiętać o przepisach RODO – najemca musi wyrazić pisemną zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W miarę możliwości zapytaj najemcę o adres PESEL – to szczególnie ważna dana, ponieważ pozwala na sprawdzenie, czy widnieje on w Krajowym Rejestrze Długów.  

2. Zweryfikuj zatrudnienie 

Wynajem mieszkania nie jest możliwy, gdy nie ma się stałego źródła dochodu. Dlatego koniecznie upewnij się, czy najemcę stać na regularne płacenie czynszu i wszystkich rachunków. Wymaga to transparentnej postawy także z Twojej strony – określ nie tylko wysokość czynszu, ale także przybliżoną wartość rachunków za media. Najemcę warto zapytać nie tylko o stałe miejsce zatrudnienia, ale również o wysokość zarobków. Do podpisania umowy możesz poprosić o przedstawienie udokumentowanych dochodów, na przykład potwierdzenia przelewu od pracodawcy.  

3. Zapytaj o mieszkanie 

Jak zweryfikować najemcę, żeby lepiej go poznać? W trakcie rozmowy warto zapytać, co skłoniło go do wyboru akurat Twojego mieszkania. Jeśli wynajmował wcześniej nieruchomość, zapytaj także, dlaczego zrezygnował z poprzedniego wynajmu. Naturalna rozmowa nierzadko pozwoli Ci rozwiać wątpliwości co do konkretnej osoby. Jeśli przykładowo najemca odpowie, że zmienił pracę i z obecnej lokalizacji będzie mieć lepszy dojazd, jest to znacznie lepsza odpowiedź niż informacja o eksmisji z poprzedniego mieszkania ze względu na zakłócanie ciszy nocnej.  

4. Kontakt z poprzednim wynajmującym 

Odpowiedzi na pytania na temat poprzedniego miejsca zamieszkania wzbudziły Twoje wątpliwości? Jeżeli przeczuwasz nieszczerość potencjalnego najemcy, zapytaj go o numer kontaktowy do poprzedniego wynajmującego. Możesz krótko porozmawiać z właścicielem nieruchomości na temat wypłacalności najemcy. Przy okazji zapytaj, czy najemca dbał o mieszkanie, terminowo zgłaszał usterki i nie był problematyczny dla sąsiadów. 

5. Zapytaj o zwierzęta 

Wielu wynajmujących już w ogłoszeniu informuje, że nie wynajmuje mieszkania dla osób ze zwierzętami. Innym z kolei nie przeszkadzają czworonogi. Niezależnie od tego, do której grupy wynajmujących należysz – zapytaj najemcę, czy ma zwierzęta. Część osób stara się zataić ten fakt przed wynajmującym, co może stwarzać problem w postaci zniszczeń lub hałasów uciążliwych dla sąsiadów. Nawet jeśli pozwalasz na wynajem mieszkania ze zwierzętami, dopytaj o ich liczbę, gatunki czy usposobienie.