opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

wilgotność powietrza
Zdrowie

Często chorujesz? Zadbaj o dobrą wilgotność powietrza

Często łapiesz infekcje dróg oddechowych? Suplementy na odporność nie przynoszą oczekiwanych efektów? Być może problemem jest niska wilgotność powietrza w twoim domu. Sprawdź, jaka powinna być i jak o nią zadbać oraz dlaczego warto to zrobić.

Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza

Prawidłowa wilgotność w mieszkaniu mieści się w granicach 40-60%. Mamy tutaj na myśli wilgotność względną, czyli stosunek pary wodnej obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości wody, którą zdołałoby ono przyswoić w danej temperaturze.

Zdolność powietrza do przyswajania wody wzrasta wraz z temperaturą, dlatego do spadku wilgotności najczęściej dochodzi w sezonie grzewczym. Chłodne powietrze z zewnątrz ulega w pomieszczeniu nagrzaniu, lecz ilość zawartej w nim wody nie zmienia się, więc poziom nawilżenia spada.

Suche powietrze a infekcje dróg oddechowych

Przesuszone powietrze sprzyja występowaniu infekcji bakteryjnych i wirusowych z kilku powodów:

  1. Słabsze oczyszczanie wdychanego powietrza

Ekspozycja na suche powietrze sprawia, że śluzówka dróg oddechowych nie jest odpowiednio nawilżona. W nabłonku nosa, którym zazwyczaj pobieramy tlen, znajdują się rzęski, odpowiedzialne za oczyszczanie wdychanego powietrza. Jeśli śluzówka jest przesuszona, to nie są one w stanie prawidłowo spełniać swojej funkcji. W rezultacie do organizmu trafia więcej zanieczyszczeń, w tym bakterii i wirusów.

  1. Osłabienie reakcji obronnych

Suche powietrze osłabia proces uwalniania interferonów i białek sygnalizacyjnych przez zakażone komórki, których zadaniem jest ostrzeganie o zagrożeniu komórek sąsiednich.

  1. Wolniejszy powrót do zdrowia

Nie bez znaczenia jest też fakt, że przy niskiej wilgotności zdolność komórek dróg oddechowych do odbudowy ulega pogorszeniu.

Inne skutki przesuszenia powietrza

Przebywanie w pomieszczeniach o zbyt niskiej wilgotności powietrza powoduje również:

  • drapanie w gardle i suchy kaszel,
  • zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i łzawienie spojówek oczu,
  • pogorszenie kondycji skóry, w tym przesuszenie, zaczerwienienie, a nawet szybsze starzenie,
  • problemy z włosami, np. utratę blasku i łamliwość,
  • nasilenie objawów alergii oddechowej,
  • rozsychanie drewnianych elementów wyposażenia, np. parkietów i parapetów,
  • brązowienie i usychanie liści roślin doniczkowych.

Zadbanie o prawidłową wilgotność powietrza pozwala zatem poprawić stan zdrowia i samopoczucie oraz wygląd mieszkania.

Najlepsza metoda na suche powietrze – nawilżacz

Istnieje kilka domowych metod nawilżania powietrza, np. wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika, jednak nie przynoszą one oczekiwanych efektów, a niekiedy powodują negatywne skutki uboczne. Najlepszy sposób na efektywne i bezpieczne podniesienie wilgotności to nawilżacz powietrza. Przed zakupem warto jednak zastanowić się nad tym, jaki nawilżacz powietrza wybrać.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zacznijmy od tego, że w sprzedaży dostępne są nawilżacze:

  • ewaporacyjne,
  • ultradźwiękowe,
  • parowe.

Te trzecie, czyli nawilżacze parowe, są najmniej liczne. Działają w sposób podobny do czajnika elektrycznego, czyli doprowadzają wodę do wrzenia i nawilżają gorącą parą. Stwarzają ryzyko poparzeń i zużywają dużo prądu. Nie są najlepszym wyborem.

Nie rekomendujemy też nawilżaczy ultradźwiękowych. Przy pomocy ultradźwięków rozbijają na mikroskopijne cząsteczki wodę, lecz także jej ewentualną zawartość. Napełniane wodą kranową generują pył kamienny, dlatego wymagają stosowania wody destylowanej, co podnosi koszty użytkowania.

Najlepsze są nawilżacze ewaporacyjne. Ewaporacja to naturalna metoda nawilżania, która nie powoduje wystąpienia efektów ubocznych. Do nawilżacza ewaporacyjnego można bez obaw wlewać wodę prosto z kranu. Jej temperatura nie ulega zmianie.

Inne ważne parametry nawilżacza

Oprócz rodzaju nawilżacza powietrza pod uwagę należy wziąć:

  • Wydajność – jest wyrażana w ml/h lub g/h, przy czym można postawić między tymi jednostkami znak równości, ponieważ 1 kg wody to w przybliżeniu 1 litr. Minimalne zapotrzebowanie na wydajność najłatwiej obliczyć poprzez pomnożenie powierzchni pokoju przez 7,5.
  • Pojemność zbiornika na wodę – ma wpływ na to, jak często będzie trzeba dolewać wodę, ale i na wagę oraz wymiary urządzenia.
  • Obecność higrostatu – umożliwia pracę w trybie automatycznym, czyli ułatwia utrzymanie dobrej wilgotności. W nawilżaczu z higrostatem wystarczy wybrać pożądany poziom nawilżenia, a urządzenie dostosowuje swoje ustawienia tak, żeby go uzyskać i zachować.

Materiał zewnętrzny