opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Spódnica damska
Lifestyle

Spódnica damska – krótka jej historia i najpopularniejsze modele

Choć spódnica damska to niezwykle popularny element kobiecej garderoby, to jej historia pokazuje, że nie zawsze służyła wyłącznie płci pięknej. Zanim stała się wyłącznie damskim atrybutem, powszechnie ubierali ją także mężczyźni. Na szczęście na przestrzeni wieków moda ewaluowała i spódniczka poza małymi wyjątkami jest dziś zarezerwowana dla pań. We współczesnej rzeczywistości funkcjonuje w wielu fasonach i wzorach i z pewnością większość kobiet nie wyobraża sobie, by mogła się z nią rozstać.

Spódnica damska i jej krótka historia

Spódnica to element garderoby, który praktycznie od początku ludzkich dziejów wkładały kobiety, ale również mężczyźni. Początkowo spódnice były robione ze skór zwierzęcych. Opasywano nim biodra i w ten sposób pomagały one utrzymywać ciepło. Ta wciąż obecny w naszej kulturze część garderoby znana była także w starożytnym Egipcie, choć tam była ona bardziej przewiewna. Shendyt – jak powszechnie Egipcjanie nazywali opaskę noszoną na biodrach, nieco przypominał krojem współczesną, krótką spódniczkę. Strój ten zrobiony był z lnu, często też z bawełny, dlatego świetnie się sprawdzał w tamtejszych warunkach. Jak widać, spódnica damska ma długą i ciekawą historię. Choć przez wieki jej krój, kształt i fason ulegał licznym zmianom, to wciąż jest niezastąpionym elementem kobiecej garderoby.

Najmodniejsze spódnice damskie na różne okazje

Spódniczki damskie ze względu na długość dzielą się na maxi, midi i mini. Pierwsze z nich sięgają niemal kostek, a niektóre nawet do ziemi. Moda na nie zapanowała w latach 70 – tych, ale do dziś kobiety chętnie zakładają ten rodzaj spódnic. Są one niezwykle kobiece i choć ich fasony na przestrzeni lat się zmieniają, to nie tracą one na atrakcyjności.

Spódnica damska midi to najbardziej uniwersalny model spódniczki. Doskonale się sprawdza na co dzień, ale nadaje się też na bardziej oficjalne uroczystości i spotkania. Świetnie się będzie w niej prezentowała każda kobieta zarówno wysoka, jak i niska, szczupła, czy puszysta. Ten model podkreśla kobiecą sylwetkę, a przede wszystkim efektownie eksponuje łydki. Bez względu, na którą z nich się zdecydujesz, ołówkową czy rozkloszowaną możesz mieć pewność, że w każdej będziesz doskonale wyglądać.

Mini to kolejny model spódniczki, która od lat nie wychodzi z mody. Zmienia się tylko jej krój i kolorystyka. I choć ten rodzaj garderoby mogą nosić kobiety o różnych figurach, to najlepiej w krótkiej spódnicy wyglądają panie, które mogą się pochwalić długimi i szczupłymi nogami. Miniówka idealnie sprawdza się na co dzień i jest świetnym uzupełnieniem casualowych stylizacji. Czarna, opinająca biodra spódnica mini w zestawieniu z seksownym topem będzie idealnym outfitem na wieczorną imprezę czy romantyczną randkę.

Materiał zewnętrzny