opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak wybielić firanki
Dom i Ogród

Czym i jak wybielić firanki?

Czym i jak wybielić firanki? Świeże, śnieżnobiałe firanki to świetna wizytówka każdego domu i jego gospodarzy. Stosownie zadbane firanki, często wraz z zasłonami, stanowią bardzo subtelną, a także finezyjną dekorację okien. W czasie mycia okien powinniśmy pamiętać o wypraniu firanek oraz zrobieniu tego w prawidłowy sposób.

Jak wybielić firanki?

O biel firanek powinniśmy zatroszczyć się już podczas etapu przechowywania. Nieestetycznemu przyciemnianiu firanki zapobiec może przechowywanie jej w suchym miejscu, na przykład w szafie. Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, by do firanki nie docierało światło słoneczne. W celu zachowania idealnego wyglądu firanek pomóc nam może zawinięcie ich w niebieski papier. Tego typu metoda dbania o firanki posiada bardzo długą tradycję, ponieważ stosowały ją nasze babcie.

Co jednak zrobić, gdy firanki już zdążyły się pobrudzić? Czym i jak wybielić firanki? Można oczywiście sięgnąć po chemię dostępną sklepach, ale możemy również sięgnąć po bardziej naturalne sposoby. Śmiało można polecić zastosowanie soli, octu lub proszku do pieczenia. Domowych przepisów na wybielenie firanek jest kilka i są bardzo tanie oraz łatwo dostępne. Dodatkowo będą bezpieczne. Środki chemiczne, które można kupić w sklepie, mimo sporej skuteczności w zwalczaniu przebarwień oraz zabrudzeń, mogą znacznie osłabić strukturę firanki, przez co mogą nam krótko służyć. Warto przyjrzeć się najpopularniejszym działaniom, które pozwolą odzyskać firankom piękny wygląd.

Przeczytaj: Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jak wybielić firanki? Domowe sposoby na śnieżnobiałe firanki

Jednym z domowych sposób na wybielenie firanek jest zastosowanie sody oczyszczonej. Trzeba jedynie namoczyć firanki w dużej misce bądź wannie we wcześniej przygotowanym roztworze (powinien zawierać 500 g sody oczyszczonej na 10 litrów wody).
Firanki namoczone w ten sposób, powinniśmy zostawić na kilka godzin, żeby się dobrze namoczyły. Jeżeli zależy nam na czasie, to powinniśmy zamiast namaczania dodać nieco sody oczyszczonej do szufladki w pralce. Prócz efektu wybielenia zyskamy także bardzo delikatne w dotyku firankę. Warto podkreślić, że jedną z zalet sody oczyszczonej są jej właściwości zmiękczające. Kolejnym sposobem na wybielanie firanek jest użycie proszku do pieczenia bądź aspiryny. Najlepiej będzie rozpuścić opakowanie proszku do pieczenia w pięciu litrach wody, a następnie pozwolić mu działać. Podobny efekt osiągniemy, gdy namoczymy firanki w wodzie z dodatkiem pięciu rozkruszonych tabletek aspiryny.

Jak wybielić firanki octem, solą lub domestosem?

Warto też wspomnieć o wybielaniu firanek za pomocą domestosu. Zanim upierzemy zasłonki, powinniśmy je zamoczyć w wodzie z odrobiną domestosu, a następnie trzeba je włożyć do pralki – bez użycia proszku do prania. Świetnym sposobem na wybielanie firanek jest użycie octu i soli kuchennej. Do 10 litrów wody powinniśmy wsypać cztery łyżki soli kuchennej, lub wlać po prostu pół szklanki octu. Firanki trzeba namaczać przez kilka godzin, a następnie wypłukać je i umieścić na karniszu, aby stosownie wyschły. Sól i ocet posiadają właściwości antystatyczne, dlatego doskonale sprawdzą się nawet do firanek zrobionych ze sztucznych włókien. Takiego rodzaju materiał nie gniecie się zbyt łatwo, za to dużo bardziej przyciąga kurz z otoczenia.

Jak wybielić firanki sokiem z cytryny?

Ciekawym sposobem na wybielenie firanek jest także wykorzystanie soku z cytryny. Do prania warto dodać trochę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Zawarte w nim substancje powinny wybielić firanki, a także usunąć drażniący zapach papierosowego dymu. Tak uprane zasłonki powinno wywiesić się na słońce, by były bardziej jasne. W jaki sposób powinniśmy obchodzić się z firankami, zależy przede wszystkim od materiału.

Jak wybielić firanki z woalu?

Woal jest bardzo delikatną tkaniną. Najczęściej posiada kolor biały lub écru. Trzeba pamiętać, by taką tkaninę prać ręcznie, lekko ją tylko ugniatając. Jeśli chcemy odświeżyć firanki z woalu w prace, to najlepiej będzie złożyć ją wcześniej w kostkę. Trzeba też pamiętać, by nie ustawiać większej temperatury niż 30-40°C.

Dowiedz się, jak zaaranżować nowoczesną boazerię