opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

okna plastikowe
Lifestyle

Czym powinniśmy się kierować wybierając okna plastikowe?

Wybór okien tylko z pozoru jest sprawą stosunkowo prostą. W miarę zagłębiania się w zagadnienie pojawia się coraz więcej wątpliwości, a to z powodu… mnogości wyboru. Bez względu na to, czy budujemy nowy dom, czy też modernizujemy już istniejący, mamy przecież do czynienia z niebagatelną w sumie inwestycją, której efektami mamy się cieszyć przez długie lata. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji lepiej nieco dokładniej poznać w zasadzie prosty, a jednak dość złożony produkt, jakim są okna plastikowe i ALU.

Okna plastikowe czy może aluminiowe?

Okna ALU są obecne na rynku krócej niż konstrukcje z tworzyw sztucznych, dlatego w powszechnej opinii uważane są za lepiej pasujące do domów o nieszablonowym stylu wykończenia. To zdanie tyleż nieprawdziwe, co wręcz krzywdzące okna PVC, jest pokłosiem pierwszego boomu na okna plastikowe pod koniec dwudziestego wieku. Po pierwsze – ówczesna technologia pozwalała jedynie na zaoferowanie klientom wyrobów mało różniących się od siebie tak pod względem rozmiarów, jak kształtów i kolorów. Jakby tego było mało, pojawiło się wiele firm i firemek, których nadrzędnym celem był szybki zarobek, co w oczywisty sposób negatywnie wpływało na jakość.

Standardowo białe ramy dość szybko żółkły pod wpływem słońca, a różnice temperatury i wilgotności sprawiały, że okna plastikowe często się wypaczały, tracąc większość z oczekiwanych przez klientów funkcjonalności – mówi Jarosław Szumiec, OknoPlus. – Na szczęście czasy radosnej twórczości mamy już dawno za sobą i na dobrą sprawę każda z obecnych teraz na rynku konstrukcji renomowanych producentów stanowi na wskroś nowoczesne okno – dodaje ekspert.

Okna PVC są w większości przypadków absolutnie porównywalne z oknami aluminiowymi, a pod niektórymi względami nawet je przewyższają. Pamiętajmy, że nie zawsze i nie w każdym pomieszczeniu musimy koniecznie instalować okna z najwyższej półki. Istotne jest takie dopasowanie stolarki okiennej do wymagań właściciela i charakteru wnętrza, by spełniała swoje zadania nie drenując przy tym portfela. Dlatego z całym spokojem można postawić na nowoczesne, w niczym nie przypominające swoich siermiężnych protoplastów okna plastikowe.

Okna PVC szyte na miarę

Nowoczesne okno to prawdziwy przyjaciel każdego domu

Słowo „dom” już wieki temu wyszło poza swoje podstawowe słownikowe znaczenie. Symbolizuje trwałość, bezpieczeństwo, schronienie… Producenci okien dokładają wszelkich starań, by oferowana przez nich stolarka okienna pomagała stworzyć z budynku – właśnie dom, miejsce, w którym będziemy czuli się komfortowo, spokojnie i bezpiecznie. Okna plastikowe wydatnie się do tego przyczyniają. Doskonałe właściwości termoizolacyjne, które sprawiają, że w zimniejszych miesiącach ciepło nie ucieka na zewnątrz, a w gorących pomieszczenia nie przypominają sauny – to dopiero początek zalet. Okna PVC, dzięki ograniczeniu szerokości ramy, pozwalają na montaż większych pakietów szybowych, czego efektem jest zwiększona ilość niezbędnego do właściwego funkcjonowania każdego żywego organizmu naturalnego światła.

Świetne parametry izolacyjności termicznej w parze ze znakomitą przenikalnością światła pozwalają zredukować wydatki na energię zużywaną na sztuczne ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie pomieszczeń. Nowoczesne okno stanowi więc opłacalną inwestycję, która będzie przynosiła realne korzyści finansowe przez cały czas eksploatacji – podkreśla Jarosław Szumiec.

Na tym jednak nie koniec zalet. Okna plastikowe osłaniają dom i jego mieszkańców nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale i przed niecnymi zakusami potencjalnych miłośników cudzego mienia. Różnorodność i wytrzymałość systemów antywłamaniowych pozwala mieszkańcom na spokojny wypoczynek na urlopie i takiż sen w nocy. Warunkiem komfortowego relaksu jest również odcięcie się od dokuczliwych bodźców zewnętrznych, a okna PVC stanowią niezrównaną barierę, która zatrzymuje uciążliwy hałas.

Okna PVC

Walory użytkowe + design = Morlite

Wszystko, co dobre może być jeszcze lepsze – ta idea najwyraźniej przyświecała technologom OknoPlus, kiedy projektowali nowoczesne okno Morlite, będące jedynym w swoim rodzaju połączeniem najwyższych parametrów technicznych z intrygującym designem.

Okna PVC Morlite to kompilacja najnowocześniejszych, często nowatorskich rozwiązań. Radykalnie zmniejszona ilość plastiku oznacza nawet 25% więcej światła w pomieszczeniach – przy zachowaniu parametrów cieplnych, współczynnik Uw wynosi bowiem zaledwie 0,7 W/m2K. Nie można też pominąć najcieplejszej ramki międzyszybowej, ukrytych okuć czy klamki chroniącej przed włamaniami – zaznacza Jarosław Szumiec.

Zauważalnie węższe ramy powodują, że cała konstrukcja sprawia wrażenie niezwykle smukłej i delikatnej przez co doskonale wpisze się w dowolnie wybrany styl architektoniczny i wnętrzarski. To zresztą cecha, którą charakteryzuje się właściwie każde nowoczesne okno z tworzywa sztucznego.

Nowoczesne okno Morlite

Czy okna PVC da się spersonalizować?

O tak…

Można zaryzykować stwierdzenie, że współczesne okna PVC są wręcz stworzone do tego, by w odpowiedni sposób dopełniać nawet najbardziej wymyślne projekty domów. Nietypowe kształty lub rozmiary? Przeszklenia w formacie XXL? Produkowane obecnie okna plastikowe mogą zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających. Chcąc wtopić się w pejzaż, albo wręcz przeciwnie – zdecydowanie wyróżnić z otoczenia – można wybierać barwy i struktury ram ograniczone praktycznie tylko wyobraźnią. Kolory z palety RAL, a może ramy drewnopodobne, które zachowują charakterystyczne dla naturalnego materiału nierówności? Czy klasyczna biel? Każdy z pewnością znajdzie swoje wymarzone, a co najważniejsze – nowoczesne okno.

***

O konkretnych rozwiązaniach najlepiej będzie porozmawiać z fachowym konsultantem OknoPlus – choćby odwiedzając jeden z położonych dogodnie, bo w centrum Polski, salonów firmowych – w Bełchatowie lub Radomsku.