opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Drewniane domy
Dom i Ogród

Drewniane domy całoroczne dla miłośników natury

Temat ekologii staje się nam coraz bliższy. Coraz częściej podejmujemy kroki i działania, których celem jest ochrona otaczającego nas środowiska. Życie w duchu eko to już nie tylko świadome zakupy, domowe środki czystości czy ubrania z drugiej ręki, ale też nowoczesne budownictwo całorocznych drewnianych domów mieszkalnych.

Domy z drewna od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Choć jeszcze niedawno kojarzyły się nam głównie z domkami letniskowymi, dziś bez problemu znajdziemy funkcjonalne i oryginalne domy z drewna, w których możemy mieszkać przez cały rok. 

Gotowe domy drewniane czy tradycyjna budowlanka?

Decydując się na budowę domu, stajemy przed wieloma trudnymi decyzjami. Jedna z nich dotyczy tego, jaki budynek mieszkalny stanie się tym naszym wymarzonym. Mamy do dyspozycji dwie opcje:

Każdy z tych domów idealnie sprawdzi się jako nowe lokum na kolejne długie lata. Jednak zachodzą między nimi także pewne różnice, które przekładają się na koszty budowy oraz na czas jej trwania. Oto kilka z nich:

  • domy z drewna można budować niezależnie od pogody, bo nie wymagają one tzw. prac mokrych czyli murowania i betonowania, 
  • znacznie łatwiej wykonać w nich wszelkie instalacje (a w razie potrzeby, w prosty sposób można je też przenieść), 
  • czas takiej budowy jest krótszy niż w przypadku domów tradycyjnych, 
  • krócej trwają również niezbędne prace wykończeniowe, a tuż po nich dom jest gotowy do zamieszkania. 

Domy całoroczne z drewna a ekologia

Domy całoroczne z drewna mają sporą przewagę nad tradycyjnym budownictwem, jeśli chodzi o poziom trudności i czas realizacji wybranego przez nas projektu. Ale praktyczne zalety to nie jedyne korzyści, jakie mogą przekonać nas do tego rodzaju innowacyjnej technologii budownictwa. Warto wziąć też pod uwagę kwestie związane z ekologią. W przypadku drewnianych domów należy wspomnieć też o:

  • energooszczędności – optymalne przeszklenie zapewnia właściwy poziom nasłonecznienia i ogrzania, a nowoczesne instalacje i izolowana stolarka okienno-drzwiowa ograniczają straty ciepła,  
  • naturalnych materiałach – do budowy używa się głównie drewna, gipsu i wełny mineralnej,
  • wpływie na zdrowie użytkowników – drewno ma świetną zdolność do samoregulacji, dzięki czemu tworzy specjalny mikroklimat, odpowiedni nawet dla alergików. 

Zapomnijmy o tym, że domy z drewna to tylko niewielkie i mało funkcjonalne budynki z przeznaczeniem jedynie na sezon wiosenno-letni. Dziś to także świetna alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Całoroczne domy drewniane są odpowiedzią na nasze rosnące potrzeby i wymagania, które łączą w sobie oryginalny design, aspekt użytkowy oraz coraz bardziej świadomą dbałość o środowisko.