opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Wybór kocyka dla niemowlaka
Dom i Ogród

Wybór kocyka dla niemowlaka – najważniejsze kwestie

Wybierając kocyk, kołdry i poduszki dla niemowlaka bez wątpienia ogromną rolę przykuwamy do kwestii estetycznych. Nie one są jednak najważniejsze – w pierwszej kolejności trzeba przemyśleć szereg bardziej technicznych kwestii. Z artykułu dowiesz się jak wybrać najodpowiedniejszy kocyk, zaspokajający potrzeby Twojego maluszka.

Kocyk dla niemowlaka – z jakiego materiału?

Tak samo jak kołderka dla niemowląt, kocyk ma nie tylko ogrzewać malucha, ale również zapewniać mu poczucie bezpieczeństwa i ułatwiać zasypianie. Niezbędne jest więc poświęcenie szczególnej uwagi materiałowi z jakiego został wykonany.

Do najczęściej spotykanych wyborów należą kocyki akrylowe – są bardzo przyjemne w dotyku, a gruby akryl przyda się szczególnie podczas spacerów w mało słoneczne dni. Ten material zawdzięcza swoja popularnoć odporności na poplamienia oraz temu, że nie trzeba go prasować. Z pewnością taki kocyk zostanie doceniony przez zabieganą mamę! Na naprawdę chłodne dni przyda się ocieplany kocyk z mieszanki bawełny i velvetu czy polaru.

Przy cieplejszej pogodzie egzamin zda dzianina bawełniana, z której zazwyczaj jest produkowana pościel dziecięca. Posiada ona właściwości świetnie regulujące temperaturę – maluch na pewno się nie przegrzeje i tak okryty spokojnie prześpi wiele godzin. Warto zwrócić szczególną uwagę także na kocyki bambusowe. Zapewniają nie tylko termoregulację, hipoalergiczność i pochłanianie wilgoci. Koce bambusowe wzbogacone jonami srebra mają dodatkowe właściwości antygrzybicze i antybakteryjne! Oczywiście poza tym wszystkim są bardzo przyjemne w dotyku – pamiętaj, by nie prać go w środkach zmiękczających, bo to negatywnie wpłynie na właściwości kocyka. Jeśli szykuje się bardzo ciepłe lato, do okrywania dziecka możesz także rozważyć delikatny muślin. Pamiętaj o zwróceniu uwagi na splot – luźno pleciona tkanina będzie lepiej przepuszczać powietrze, natomiast zbita faktura zagwarantuje ciepło.

Przy okazji kompletowania wyprawki dla malucha, zastanów się nad kocem do wózeczka i fotelika samochodowego – przyda się szczególnie jeśli często będziesz przewoził dziecko. Miękki materiał osłoni malucha przed wychłodzeniem w czasie podróży.

Otulony i bezpieczny

Gdy podejmiesz decyzję o wyborze materiału, czas przyjrzeć się jakości branych pod uwagę produktów. Upewnij się, że produkt posiada wszelkie certyfikaty bezpieczeństwa – grunt to Oeko-Tex Standard 100, gwarantujący bezpieczeństwo tekstyliów dla skóry. Stawiając na bawełnę, niech będzie to bawełna organiczna z certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard). W trakcie nie uprawy nie stosuje się potencjalnie szkodliwych chemikaliów wspomagających wzrastanie roślin.

Zwróć uwagę na szwy. Staranność wykończenia świadczy nie tylko o ogólnej jakości wyrobu – ma niebagatelne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa dziecka. To ważne, by kocyk niespodziewanie się nie rozpruł – pozostawiony na chwilę niemowlak mógłby się w niego zaplątać.

Jeśli maluch jest jeszcze noworodkiem, odpowiedni będzie mały kocyk mierzący około 60×70. Dla niemowlaków, popularne są szczególnie te o wymiarach 80×100. To uniwersalny rozmiar, który sprawdzi się także w wózku i gondoli. Zbyt duży kocyk trzeba by było składać, zwiększając ryzyko przegrzania dziecka. 

Do codziennego użytkowania nigdy nie powinniśmy wybierać zbyt dużego okrycia. Zwiększyłoby ono ryzyko zaplątania się w łóżeczku, a nawet upuszczenia dziecka, spowodowanego wyślizgnięciem się!

Miękki, ale twardy!

Dziecięcy kocyk będzie poddawany częstemu praniu, wracamy więc do tematu jakości materiału z którego został wykonany. Otulenie miękką, cieplutką tkaniną zwiększa poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i zachęca do zaśnięcia – tę właściwość koca znają przecież także dorośli! Inwestycja w produkt z najwyższej półki, któremu niestraszny jest częsty kontakt z detergentami, pozwoli na długie cieszenie się delikatną fakturą okrycia. Oczywiście, kocyk każdorazowo należy prać zgodnie z zaleceniami producenta.

Jeszcze jedna istotna cecha kocyka dla niemowląt to elastyczność. Materiał powinien dopasowywać się do ciała malucha, umożliwiając szczelne okrycie. Będzie to dodatkowe zwiększenie komfortu dziecka.

Jak widzisz, wybór idealnego kocyka dla niemowlaka to nie taka prosta sprawa. Istotność estetyki jest daleko poza czysto funkcjonalnymi cechami. Producenci kocyków przygotowali na szczęście tak wiele wariantów, że uda się znaleźć doskonale dopasowany, a równocześnie piękny kocyk dla każdego niemowlaka!