opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

histeria u nastolatków
Lifestyle Zdrowie

Histeria u nastolatków czyli trudne dorastanie

Osoby w wieku dojrzewania mają bardzo wiele problemów emocjonalnych. Czasami nie potrafią poradzić sobie z nimi samodzielnie. Dobrym wyjściem jest wtedy wizyta u psychologa albo psychiatry, w zależności od nasilenia objawów.

Zachowania, które trudno zaakceptować rodzicom

Rodzice zazwyczaj spodziewają się, że okres dojrzewania jest trudny. Nastolatek może wtedy dziwnie się zachowywać. Reaguje agresją na zwrócenie uwagi. Niektóre zachowania są jednak bardzo trudne do zaakceptowania dla otoczenia. Należy wtedy jasno wyznaczyć granice. Wtedy dziecko czuje się bezpiecznie, ponieważ wie na co może sobie pozwolić, a co absolutnie nie zostanie zaakceptowane w danym domu. Okres dojrzewania jest ciężki zarówno dla rodziców jak też dla samego nastolatka. Czasami pojawia się alkohol, pierwszy seks, papierosy, nieodpowiedzialne zachowania. Opiekunowie muszą znaleźć złoty środek aby sobie z tym wszystkim poradzić.

Nastolatek u psychiatry

Histeria u nastolatków może skończyć się nawet wizytą u psychiatry. Młode osoby, w wieku dojrzewania, bardzo często doświadczają różnych problemów emocjonalnych i psychicznych. Pojawia się depresja, obniżony nastrój, młode dziewczyny bardzo często doświadczają zaburzeń odżywiania. To wszystko wymaga konsultacji lekarskiej. Jeżeli nastolatek nie potrafi sobie poradzić z własnymi emocjami, bardzo dobrze jest poradzić się psychologa. Tłumienie w sobie negatywnych emocji to najgorsze co można zrobić. Z drugiej jednak strony nie wolno przecież swoim zachowaniem ranić innych ludzi i nie może być na to zgody. Warto pójść do zaufanego psychiatry. Powinna być to osoba, która cechuje się empatią w stosunku do młodych ludzi i będzie potrafiła dotrzeć do nastolatka.

Jak sobie poradzić z histerią?

Nie ma jednej uniwersalnej rady, jeśli chodzi o radzenie sobie z trudnymi emocjami. Każdy człowiek ma na to inny sposób. Na pewno ważny w życiu młodych ludzi jest sen, a także wysiłek fizyczny. Zmęczenie fizyczne pomaga w radzeniu sobie ze stresem. Należy jednak zadbać o to, aby młody człowiek nie doświadczył w swoim życiu zbyt wiele stresu i nie był poddawany nieustannej presji, na przykład w szkole. Bardzo często zdarza się, że otoczenie naciska na to by nastolatek był najlepszy, na przykład w sporcie albo w nauce. To najprostsza droga do zaburzeń psychicznych, ponieważ nastolatek nie będzie potrafił sobie poradzić z taką presją. Doskonale zatem sprawdza się tutaj powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Bardzo ważne, aby dziecko cały czas doświadczyło uwagi ze strony rodziców, żeby wiedziało, że jest kochane.

zobacz też: Czym zajmuje się psycholog?