opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Ortodoncja
Zdrowie

Ortodoncja – zdrowy i piękny uśmiech w każdym wieku

Leczenie wady zgryzu jest obecnie bardzo powszechnym rozwiązaniem, dzięki któremu uzyskać możemy piękny uśmiech. Ortodoncja jest zatem dziedziną niezwykle ważną, a jej wkład w stomatologię jest nieoceniony.

Zobacz także: Czy wybielanie martwego zęba jest możliwe?

Leczenie wady zgryzu jest obecnie bardzo powszechnym rozwiązaniem, dzięki któremu uzyskać możemy piękny uśmiech. Ortodoncja jest zatem dziedziną niezwykle ważną, a jej wkład w stomatologię jest nieoceniony. Kiedy należy umówić się na wizytę w gabinecie ortodontycznym?

Ortodoncja

Kiedy należy wdrożyć leczenie aparatem ortodontycznym?

Proste i śnieżnobiałe zęby są marzeniem wielu z nas. Niestety wciąż wiele osób uważa, iż wadę zgryzu skorygować można wyłącznie w młodym wieku. Oczywiście wówczas jest to moment najlepszy, a tym samym gwarantuje najszybsze i najłatwiejsze leczenie. Nie oznacza to jednak, iż w późniejszym wieku nie możemy zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego – wręcz przeciwnie. Współczesne możliwości pozwalają skorygować nawet najbardziej krzywe uzębienie w każdym wieku. Ortodoncja Kraków proponuje wiele rozwiązań, indywidualnie dopasowanych do potrzeb i wymagań pacjenta. Aparat ortodontyczny nieco zmienić może ułożenie warg, policzków czy wpłynąć może na zmianę proporcji nosowego do szczękowego odcinka twarzy. Nie ma jednak wpływu na zmianę rysów twarzy. W zależności od potrzeb i preferencji dentysty, aparat może być wykonany z różnego rodzaju materiałów. Oczywiście poszczególne modele różnią się wówczas ceną.

Krzywe uzębienie nie tylko nieestetycznie się prezentuje, ale także wpłynąć może na rozwój innych schorzeń w jamie ustnej, a tym samym doprowadzić nawet do utraty uzębienia. Dodatkowo w dużym stopniu utrudnia prawidłowe szczotkowanie, bowiem dostęp do wielu miejsc może być uciążliwy. Aparat niesie za sobą znacznie więcej niż piękne i proste uzębienie. Zastosowanie leczenia tego typu bywa konieczne w wielu przypadkach. Zaleca się założenie aparatu u pacjenta, u którego zdiagnozuje się przodozgryz górny, wysunięcie żuchwy, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty, przemieszczenie się linii środkowej, szpary lub stłoczenia zębów.

Na czym polega chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna Kraków jest dziedziną nieco bardziej rozbudowaną. Dentysta Kraków specjalizujący się w tym obszarze, zajmuje się wykonywaniem skomplikowanych zabiegów w obrębie jamy ustnej. Najczęściej może być to ekstrakcja, ekstrakcja skomplikowana, chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego, nacięcie ropnia, plastyka wędzidełka czy resekcja wierzchołka zęba. Leczenie zaawansowanych chorób zębów czy dziąseł odbywa się w warunkach chirurgicznych, dlatego tak ważne jest umówienie się na wizytę do doświadczonego stomatologa. Osoba ta dysponować musi odpowiednimi kwalifikacjami, które pozwalają jej przeprowadzać skomplikowane zabiegi w jamie ustnej.

zobacz też: Otorynolaryngologia – czym się zajmuje? Otolaryngolog a laryngolog