opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak ochronić swojego psa przed kleszczami
Lifestyle

Jak ochronić swojego psa przed kleszczami?

Każdy właściciel czworonoga powinien zdawać sobie sprawę, jak dużym zagrożeniem dla ich pupili są kleszcze. Te niepozorne zwierzęta potrafią naruszyć zdrowie nawet najbardziej odpornych osobników. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio chronić swojego psa przed kleszczami. Przekonaj się, jak zrobić to najlepiej!

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Z obecności kleszczy powinien zdawać sobie sprawę każdy, kto wyprowadza swojego psa w miejscach, w których znajdują się różne rośliny. Kleszcze mogą kryć się zarówno w mniejszych krzewach, jak również w gałęziach drzew. Dlatego wychodząc z psem na spacer do parku czy lasu, koniecznie należy się do tego odpowiednio przygotować. Oczywiście jak mówi stare porzekadło lepiej zapobiegać niż leczyć i w tym przypadku również warto trzymać się tej zasady. Dlatego warto odpowiednio przygotować swojego pupila na ewentualny kontakt z kleszczami.

Jak chronić swojego psa przed kleszczami?

Na rynku istnieje wiele środków, które mają na celu ochronę psów przed kleszczami. Jak jednak wybrać odpowiedni preparat na kleszcze dla psa? Będzie to oczywiście zależało od charakteru naszego czworonoga. Często spotkać można się z obrożą, która ma na celu odstraszanie tych pasożytów. Możemy jednak zdecydować się także na inny preparat na kleszcze dla psa, jakim jest aerozol, którym należy spryskać psa przed wyjściem z domu. Dzięki niemu również wszelkie pasożyty powinny zostać szybko odgonione. Spotyka się również środki w tabletkach, jednak nie w przypadku każdego psa będzie to skuteczne rozwiązanie – wiele czworonogów ma problem z połknięciem tabletki, dlatego w ich przypadku lepiej postawić na inny preparat na kleszcze dla psa. Ostatnią opcją jest preparat spot-on, który polega na wkropleniu substancji na skórę zwierzęcia, dzięki czemu również wszelkie kleszcze powinny trzymać się od psa z daleka.

Jak jeszcze można chronić zwierzaka przed kleszczami?

Nawet jeśli zadbaliśmy o odpowiednie przygotowanie naszego psa do kontaktu z kleszczami, i tak może zdarzyć się sytuacja, że jakiś pasożyt przedostanie się na jego skórę. Dlatego tak ważne jest, aby po każdym spacerze dokładnie sprawdzać powierzchnię ciała zwierzaka. Gdy tylko zobaczymy, że jakiemuś kleszczowi udało się dostać do ciała naszego psa, szybko podejmijmy odpowiednie kroki, aby go usunąć. Możemy podjąć się tego zadania samodzielnie lub udać się do weterynarza. Po takim incydencie koniecznie jednak musimy udać się do psiego lekarza, aby upewnić się, że naszemu zwierzakowi nie stała się żadna krzywda.