opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak posprzątać pokój
Lifestyle

Jak posprzątać pokój – kilka sprytnych porad

Sprzątanie pokoju to proces, który często zajmuje wiele czasu i wymaga mnóstwa siły. Przed rozpoczęciem sprzątania warto zaplanować wszystkie czynności, by strategicznie podejść do problemu. W ten sposób tę samą powierzchnię można posprzątać o wiele szybciej, niż normalnie. W tym artykule podamy kilka porad, na to, jak posprzątać pokój:

  • Jak przygotować się do sprzątania pokoju?
  • Od czego zacząć sprzątanie pokoju?
  • Jak posprzątać pokój – co dalej?

Jak przygotować się do sprzątania pokoju?

Osoby, które zastanawiają się, jak posprzątać pokój, powinny wiedzieć, że najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Na początku warto ubrać stare ubrania, która bez żadnego problemu można zakurzyć. Należy też zaopatrzyć się w różnego rodzaju środki do czyszczenia – ściereczki, ręcznik papierowy, płyn do mebli i tym podobne środki. Sprzątanie pokoju o wiele szybciej idzie przy ulubionej muzyce, dlatego dobrze mieć pod ręką odtwarzacz.

Od czego zacząć sprzątanie pokoju?

Warto zacząć od dokładnego przejrzenia garderoby. W tym celu trzeba wyciągnąć ubrania z szafy, a następnie przystąpić do ich segregacji. Ubrania, których nie miało się na sobie od roku, należy wyrzucić bez żadnych wyrzutów sumienia. Te, których stan pozostawia wiele do życzenia, można odłożyć do prania. Przed ponownym rozłożeniem ubrań dobrze jest posprzątać wnętrze szafy i wytrzeć je z kurzu.

Osoby, które biorą się do sprzątania sypialni, w drugiej kolejności powinny zająć się łóżkiem. Po przystąpieniu do posprzątania pokoju najlepiej jest zdjąć pościel i zanieść ją do prania. Kołdra i poduszki mogą w tym czasie wietrzyć się na balkonie. Aby dokładnie oczyścić materac, można posypać go sodą oczyszczoną, którą po kwadransie trzeba odkurzyć. W ten sposób da się wyeliminować bakterie i roztocza, które się na nim znajdują.

Jak posprzątać pokój – co dalej?

Kiedy ubrania są już poskładane, a łóżko – ogarnięte, przychodzi pora na wytarcie kurzu. Najlepiej jest zdjąć wszystko z półek, posegregować przedmioty na potrzebne i niepotrzebne, a następnie dokładnie wytrzeć powierzchnię mebli przy pomocy ściereczki nasączonej płynem. Warto pamiętać o tym, by używać środków przeznaczonych specjalnie do tego celu, które nie niszczą i nie rysują powierzchni. Przed umieszczeniem przedmiotów na półkach dobrze jest je także powycierać z kurzu.

Kolejnym etapem sprzątania pokoju powinno być dokładne umycie okien. Osoby, które nie dysponują automatyczną myjką, muszą poradzić sobie na własną rękę. W tym celu dobrze jest zaopatrzyć się w specjalistyczny płyn, a także miękkiej ściereczki bawełniane. Wykonywane ruchy powinny być zdecydowane, utrzymane w jednym kierunku, by nie pozostawiały zbędnych smug.

Kiedy w pokoju panuje już względny porządek, pozostaje zabrać się za podłogi. W zależności od tego, czy znajdują się na nich dywany, do sprzątania należy podejść w odpowiedni sposób.

Dywany i wykładziny można zwinąć i wynieść na podwórko w celu dokładnego oczyszczenia ich z kurzu. Następnie można przystąpić do mycia podłóg – płyn o ładnym zapachu sprawi, że pomieszczeniu zapanuje piękny aromat. Czyszczenie dywanów i podłóg znacznie można sobie ułatwić przy pomocy robota sprzątającego, który samodzielnie wykona większość pracy. Niemniej jednak, tego typu sprzęt nie należy do najtańszych rzeczy.

Cześć! W moich wpisach dzielę się swoimi doświadczeniami, poradami i inspiracjami, które mam nadzieję, że pomogą Ci w pełni cieszyć się życiem. Zapraszam do czytania i dzielenia się swoimi myślami!