opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak zrobić wydmuszkę
Dom i Ogród Lifestyle

Jak zrobić wydmuszkę?

Wydmuszki to idealna baza do tworzenia pisanek wielkanocnych lub innych elementów ozdobnych. To dużo sensowniejsza opcja niż – na przykład – stosowanie do pisanek całych jajek, które z czasem przecież ulegną zepsuciu. Do wykonywania ozdób można też używać jajek styropianowych, jednak do wykonywania tradycyjnych pisanek raczej się nie nadają.

Jak zrobić wydmuszkę z dwiema dziurkami?

Wśród wydmuszek można wyróżnić wydmuszki z dwiema dziurkami lub jedną dziurką. Pierwsze robi się bardzo łatwo. Na końcach surowego jajka ostrym nożem należy wykonać dwa otwory o wielkości około 2-3 milimetrów. Aby nie stłuc skorupki jajka a jednocześnie zrobić w niej dziurkę, należy ostrym końcem np. noża uderzyć w jajko dość energicznie.

Po zrobieniu dziurek, niewielki drucik lub patyk do szaszłyków należy delikatnie włożyć do środka jajka i rozbełtać żółtko. To jest konieczne, by jajko łatwiej się wydmuchiwało.

Tak przygotowane jajko trzeba przyłożyć do ust tak, by w jedną dziurkę móc wdmuchiwać powietrze. Wdmuchiwanie powietrza do środka jajka powinno być płynne i niezbyt szybkie, dzięki czemu białko i żółtko łatwo wyleci przez drugą dziurkę. Po wydmuchaniu żółtka i białka, wydmuszkę trzeba przepłukać od wewnątrz wodą, od zewnątrz zaś przetrzeć mokrą szmatką z detergentem. Wydmuszka jest gotowa.

Jak zrobić wydmuszkę z jedną dziurką

Zrobienie wydmuszki z jedną dziurką jest jak najbardziej możliwe, choć wiele osób sądzi inaczej. Początek prac jest dokładnie tak sam jak przy wydmuszkach z dwiema dziurkami. Należy wziąć ostry nóż, wąskie dłutko lub podobne narzędzie i konkretnym ruchem wykonać w jajku dziurkę wielkości około 3 milimetrów. Przez ta dziurkę do jajka trzeba włożyć cienki patyczek lub drucik i roztrzepać żółtko. Kolejne kroki nie są już takie same, jak przy wydmuszce z dwiema dziurkami. W tym przypadku zawartość jajka usuwa się w inny sposób.

Do usunięcia jajka potrzebna będzie strzykawka, najlepiej z igłą o dużej średnicy. Igłę strzykawki wkładamy przez dziurkę do jajka i wysysamy zawartość. Jeśli dysponujemy tylko strzykawką, rzecz jasna nie wkładamy jej do jajka. Z powodzeniem wystarczy przytknięciu końcówki strzykawki do dziurki i spokojne wysysanie zawartości jajka.

W tym przypadku również warto przepłukać wnętrze wydmuszki wodą, jednak tu robi się to inaczej, wstrzykując wodę poprzez strzykawkę i igłę, lub delikatnie ją wlewając samą strzykawką i pozwalając jej wypłynąć. Jeśli ktoś chce przyspieszyć operację, może wyciągnąć wodę za pomocą strzykawki. Wydmuszka musi też trochę poleżeć by wyschła. Gdy wyschnie, można z niej korzystać.