opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak zacząć morsowanie
Zdrowie

Kilka rad, jak zacząć morsowanie

Z roku na rok morsowanie staje się coraz bardzie popularne. Wiele osób zachwala zdrowotne zalety wejścia do lodowatej wody. Trzeba jednak pamiętać, że do zimnych kąpieli trzeba się dobrze przygotować. Jak zacząć morsowanie, by nie przeforsować organizmu?

Jak zacząć morsowanie? Najpierw poznaj przeciwwskazania

Zastanawiając się jak zacząć morsowanie nie można pominąć tego, że wejście do lodowatej wody jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Dlatego pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem, który podpowie, czy jest to dla nas dobry sposób na spędzanie wolnego czasu.

Morsowanie nie jest odpowiednie dla osób z ciśnieniem oraz problemami sercowymi. Nie powinny również zażywać lodowatych kąpieli osoby, które cierpią na choroby psychiczne, choroby mózgu i neurologiczne. Przeciwwskazaniem jest również padaczka oraz borelioza.

Zastanawiając się jak zacząć morsowanie trzeba pamiętać, że niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Już latem warto zacząć robić sobie chłodne kąpiele. Warto pamiętać, że czas należy stopniowo wydłużać, a wodę ochładzać. W ten sposób delikatnie i spokojnie przyzwyczaimy organizm do zimnej wody.

Przeczytaj też: metoda angielska w wędkarstwie

Co zabrać na pierwsze morsowanie?

Zastanawiając się jak zacząć morsowanie należy pamiętać również o przygotowaniu, które jest niezbędne, by dobrze znieść wejście do wody.

Na morsowanie należy ubrać się w wygodny strój sportowy. Koniecznie na cebulkę, by w czasie rozgrzewki powoli zdejmować z siebie kolejne warstwy ubranie. Największym błędem początkujących morsów jest szybkie rozebranie się i natychmiastowe wejście do wody! Grozi to szokiem termicznym. Wchodzenie do wody można rozpocząć wyłącznie po rozgrzewce.

Bardzo ważny jest odpowiedni strój kąpielowy. Panowie powinni mieć kąpielówki. Należy unikać szerokich spodenek kąpielowych, gdyż gromadzi się w nich wiele wody. To nie jest przyjemne. Panie powinny zdecydować się na dwu częściowy strój kąpielowy. Warto zrezygnować ze stroju jednoczęściowego, gdyż jednego zdjęcie nie jest takie proste. Pamiętajmy, że po lodowatej kąpieli trzeba jak najszybciej przebrać się w suche ciuchy.

Koniecznie trzeba zabrać ze sobą duży ręcznik, w który szybko się wytrzemy. Ważne są również buty do wody. Wchodzenie na bosaka może się źle skończyć. Nigdy nie wiadomo co może znajdować się na dnie. Warto również zabrać ciepłą czapkę i rękawiczki. Przez głowę ucieka najwięcej ciepła. Warto mieć dwa komplety czapek, zawsze drugi może się przydać, gdy zmoczymy ten pierwszy.

Po kąpieli w lodowatej wodzie przyda się gorąca herbata. Będzie to bardzo przyjemne po morsowaniu. Trzeba pamiętać, że po morsowaniu należy jak najszybciej się ubrać i ogrzać. Herbata będzie idealna.

Jak zacząć morsowanie? Od rozgrzewki

Zastanawiając się jak zacząć morsowanie nie można zapomnieć o rozgrzewce, która jest niezbędna przed wejściem do wody. Początkujące morsy często zapominają o tym elemencie lodowatych kąpieli.

Rozgrzewka jest niezbędna, by rozgrzać mięśnie i dostarczyć organizmowi większą porcję tlenu, co usprawni proces termoregulacji. Trzeba pamiętać, że kąpiel w lodowatej wodzie, bez wcześniejszego rozgrzania organizmu, jest nie tylko nieprzyjemna, ale przede wszystkim niebezpieczna.

Rozgrzewkę należy rozpocząć w pełnym stroju. Następnie zdejmujemy kolejne warstwy, aż do momentu pozostania w stroju kąpielowym. Trzeba pamiętać, że w trakcie ćwiczeń nie można się mocno zgrzać, gdyż skończy się to chorobą. Najlepsze ćwiczenia to delikatny trucht, podskoki czy skłony i wymachy rąk. Rozgrzewka nie powinna być dłuższa niż 15-20 minut.

Jak zacząć morsowanie i dlaczego w ogóle warto?

Morsowanie ma wiele zalet. Poprawia odporność, wzmacnia organizm, poprawia krążenie i pracę serca. Pomaga również w walce o szczupłą sylwetkę, a także poprawia jędrność skóry.

Zimne kąpiele są również dobre dla naszej psychiki. Osoby, które są w stanie pokonać swoją słabość oraz strach przed lodowatą wodą stają się silniejsze. Są przekonane, że są w stanie pokonać również inne trudności i przeciwności losu. Nie poddają się tak szybko i są gotowe podejmować nowe wyzwania.

Przeczytaj też na czym polega wędkarstwo gruntowe