opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

metoda angielska wędkarstwo
Lifestyle

Metoda angielska w wędkarstwie

Metoda angielska w wędkarstwie to jedna z najpopularniejszych metod odległościowych, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Popularna metoda angielska jest idealnym wyborem dla osób, które preferują łowienie w dość dużej odległości na brzegu i wybierają wody stojące. Warto wspomnieć również o tym, że opisywana metoda sprawdzi się także podczas łowienia w kanałach i rzekach.

Sprzęt do metody angielskiej w wędkarstwie

Podstawowym wyposażeniem przy metodzie angielskiej w wędkarstwie jest wędzisko matchowe, którego długość waha się od 3,5 do 4,5 m. Jeżeli chodzi o sam kołowrotek, to najlepiej sprawdzą się modele o stałej szpuli, które mogą pochwalić się dość dużym przełożeniem. Duże szpule znacząco ułatwiają wykonywanie dalekich rzutów. Wysokiej jakości żyłka matchowa powinna charakteryzować się dość dużym ciężarem właściwym. Najlepszym wyborem są żyłki, które będą tonąć. Bardzo ważną rolę odgrywa także haczyk. Przy wędkowaniu na dużych odległościach najlepiej postawić na przynęty, które poradzą sobie w ciężkich warunkach. Najlepiej sprawdzą się haczyki o krótszym trzonku. Uważań należy z kolei na popularne druciaki, które przy metodzie angielskiej nie sprawdzą się najlepiej.

Dowiedz się, na czym polega wędkarstwo gruntowe

Jaki spławik wybrać?

Opisywana metoda angielska w wędkarstwie wymaga zastosowania spławików typu waggler. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu będzie możliwe zarzucenie zestawu na bardzo duże odległości bez ryzyka splątania przyponu ze spławikiem. Coraz większą popularność zdobywają spławiki samogruntujące, dzięki którym przynęta opadać będzie powoli. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, aby zwrócić uwagę na punkt połączenia żyłki bezpośrednio ze spławikiem. Tego typu rozwiązanie sprawi, że żyłka bez problemu zatonie. Osoby, które nie wiedzą jaki spławik wybrać, mogą zawsze skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonego wędkarza.

Jak skutecznie łowić?

Wybranie profesjonalnego sprzętu do łowienia to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby postawić na odpowiednią technikę. Bez kilku ważnych nawyków nawet najlepszy sprzęt nie przyniesie satysfakcjonujących wyników. Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby zachować relację haczyk-przypon. Przy wymienionej zasadzie główne obciążenie powinno być znacznie dłuższe. Kluczem do sukcesu jest to, aby odległość od śruciny do podstawowego obciążenia było znacznie większe niż długość przyponu. Metoda angielska wędkarstwo wymaga także prawidłowego wyłożenia zestawu. W trakcie opadania zestawu najlepiej lekko wyhamować żyłkę. Jeżeli dobrze ustawi się żyłkę i zadba się o odpowiedni zestaw ciężaru całego zestawu, to nie powinno być żadnego większego problemu. Jeżeli nasza wędka ma 3,60 metra, a głębokość wody wynosi 2,80 to spławik można oczywiście zamontować na stałe. Metoda angielska wędkarstwo wyklucza całkowicie szarpane wyrzuty. Na najlepsze efekty można liczyć przy dość płynnych wyrzutach. Zestaw należy wyrzucić za siebie tak, aby leciał on ok. 4-5 metrów nad wodą.

Prawidłowe zacinanie w metodzie angielskiej w wędkarstwie

Przy metodzie angielskiej w wędkarstwie dla osób początkujących najtrudniejszym zadaniem może okazać się zacinanie. Specjaliści zalecają, aby zacinanie wykonywać dość wolnym ruchem do góry. Ważne jest to, aby od razu zacinać korbę. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że niezbędne jest dobre ustawienie hamulca kołowrotka. Dla osób początkujących dużym problemem może okazać się także nęcenie. Metoda angielska wędkarstwo umożliwia łowienie nawet na odległości 20 metrów. Przy dużych odległościach doskonale nęci się za pomocą procy. Przy mniejszej odległości można oczywiście nęcić mocnym wyrzutem ręki.

Sprawdź też: ile kosztuje karta wędkarska i do czego uprawnia