opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

karta wędkarska
Lifestyle

Ile kosztuje karta wędkarska i do czego uprawnia?

Łowienie ryb może okazać się naprawdę wspaniałą przygodą i niepowtarzalną okazją na relaks nad wodą. Osoby, które mają nieco więcej wolnego czasu, powinny jak najszybciej zainteresować się wędkarstwem. Pamiętać należy jednak o tym, że do łowienia ryb nie wystarczy jedynie porządny sprzęt. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie zawsze można łowić tam, gdzie nam się podoba. Przy wielu miejscach niezbędna jest oczywiście stosowna karta wędkarska, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o niej nieco więcej. Ile kosztuje karta wędkarska? Jakie kary grożą za jej brak? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Karta wędkarska – o czym należy pamiętać?

Osoby, które skończyły 14 rok życia, muszą wyrobić specjalną kartę wędkarską. Młodsi miłośnicy wędkarstwa mogą łowić wyłącznie pod opieką starszej osoby, która posiada oczywiście stosowny dokument. Wszystkie kwestie związane bezpośrednio z uprawnieniami są dokładnie zawarte w stosownych przepisach Ustawy o rybactwie śródlądowym.

Przystąpienie do egzaminu, by zdobyć kartę wędkarską

Aby zdobyć kartę wędkarską należy przystąpić do stosownego egzamin. Tylko po pozytywnym jego zdaniu będzie można łowić na wodach śródlądowych na terenie Polski. Sam egzamin w dużej mierze dotyczy nie tylko ochrony, ale również połowu ryb. Warto wspomnieć także o tym, że z opisywanego egzaminu są zwolnione osoby, które mogą pochwalić się wykształceniem średnim lub wyższym z zakresu rybactwa. Karta wędkarska nie jest wymagana także dla cudzoziemców, którzy przebywają tymczasowo na terenie Polski. Sam egzamin zdaje się w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego. Wstępny egzamin można zdać także przez Internet. Egzamin dotyczy obowiązków wędkujących, reguł wędkowania, znajomości gatunków ryb, prawa wędkującego i zachowania się na łowisku.

Ile kosztuje wyrobienie karty wędkarskiej?

Opłata za opisany powyżej egzamin wynosi kilkadziesiąt złotych (ok. 30 zł). Opłata wnoszona jest w stosownym kole wędkarskim. Warto wspomnieć także o tym, że w starostwie powiatowym wymagana jest stosowna opłata urzędowa o wysokości 10 zł. Do podanej kwoty doliczyć należy także znaczek skarbowy (ok/ 5,50 zł). Osoby, które chcą łowić ryby na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego zobowiązane są do opłacania specjalnych składek. Istnieje również możliwość wykupienia zezwolenia.

Przeczytaj: metoda angielska w wędkarstwie

Jak wygląda wyrobienie karty wędkarskiej?

Aby zdobyć upragnioną kartę wędkarską należy złożyć stosowny wniosek. Przy wyrabianiu karty niezbędny jest dowód osobisty, potwierdzenie wpłaty, aktualne zdjęcie i wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Niezbędne jest także zaświadczenie o pozytywnym zdaniu egzaminu. W teorii po doręczeniu wymienionych dokumentów można otrzymać kartę od ręki.

Do czego w rzeczywistości uprawnia karta wędkarska?

Początkujący i doświadczeni wędkarze mogą łowić zarówno na wodach należących do Skarbu Państwa, jak i również na zbiornikach prywatnych. W tym pierwszym przypadku niezbędne jest oczywiście posiadania karty wędkarskiej i wykupienie stosownych zezwoleń. Przy zbiornikach komercyjnych wymagana jest jedynie zgoda właściciela. W Polsce bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się łowiska komercyjne, gdzie karta wędkarska nie jest obligatoryjna, a niezbędne jest jedynie wniesienie stosownej opłaty.

Jakie są kary za brak karty wędkarskiej?

Za łowienie ryb bez karty wędkarskiej grozi kara grzywny w wysokości 200 zł. Kara może być nałożona nie tylko przez straż rybacką, ale również przez policję, straż leśną czy też straż parków narodowych. Zdecydowanie wyższe kary grożą osobom, które łowią ryby w okresie ochronnym. Oprócz wysokiej kary finansowej grozi również kara pozbawienia wolności do 2 lat. Sąd ma możliwość odebrania sprzętu wędkarskiego. Sama karta wędkarska może być z kolei odebrana na rok.

Dowiedz się także, na czym polega wędkarstwo gruntowe