opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

podróże a samopoczucie
Lifestyle

Jak podróże wpływają na nasze samopoczucie?

Od dawna wiadomo, że podróże kształcą, otwierają oczy na świat. Czy wiesz, że mają też zbawienny wpływ na nasze samopoczucie? Pozwalają oderwać się od codzienności, zmiana otoczenia poprawia humor i pobudza, a poznawanie nowych ludzi i kultur sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi. Jaki jeszcze dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie mają podróże? Sprawdź!

Dlaczego warto podróżować?

O tym, że podróże uszczęśliwiają, dają poczucie wolności i rozwijają, na pewno niejeden z nas już słyszał. Potwierdzają to także psychologowie, którzy wskazują, że dzięki podróżom mamy poczucie normalności, wolności i radości, co z kolei ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Podróżowanie – po Polsce lub po świecie, pozwala także poznawać nowe kultury, zwyczaje, próbować nowych potraw i zdobyć nowe znajomości – z innymi podróżnikami lub lokalną ludnością. Przede wszystkim pozwala nam na wyrwanie się z codziennej rutyny, rozbudza ciekawość świata, uczy nowych, ciekawych rzeczy.

Podróże otwierają oczy na świat i pozwalają docenić to, co mamy, np. gdy podróżujemy po mniej zamożnych krajach. Z drugiej strony pokazują ogrom możliwości, które zauważamy w państwach zamożniejszych. Mogą także stać się pasją, która skupia się na doświadczaniu miejsc – ich smaków, zapachów, historii i ciekawych zwyczajów. To wszystko sprawia, że warto podróżować.

Dlaczego warto podróżować

Jak podróżować bezpiecznie?

Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych aspektów, które pozwalają nam spokojnie i bezstresowo przygotować się do podróży, a potem wypoczywać podczas wymarzonego urlopu. Najczęściej obawiamy się odwołanych lotów, ostatnio także powrotu obostrzeń związanych z COVID-19 czy wzrostu ceny. Obawy dotyczą też nieznajomości języka, konieczności skorzystania z pomocy lekarza czy tego, co się wydarzy, jeśli komuś z Twoich bliskich coś się stanie, kiedy Ty będziesz w podróży. Negatywne emocje budzi także ryzyko zagubienia bagażu czy przemieszczanie się na miejscu (np. dojazd z lotniska do hotelu czy wypożyczenie samochodu).

Jeśli jesteś wprawionym podróżnikiem, który od zawsze lata na własną rękę, już pewnie wiesz, jak poradzić sobie w takich sytuacjach. Ale co, gdy lecimy za granicę po raz pierwszy lub lataliśmy wcześniej, ale tym razem zabieramy w podróż nasze dzieci? Jak zagwarantować poczucie bezpieczeństwa na wakacjach całej rodzinie? Najprostszym sposobem jest podróżowanie z biurem podróży.

Organizatorów wyjazdów turystycznych można łatwo zweryfikować, dzięki opiniom w sieci oraz wpisowi w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Wybierając wpisaną tam firmę, masz pewność, że działa ona legalnie. Niektóre biura podróży oferują także opiekę rezydenta na miejscu, co jest dużym ułatwieniem w razie problemów zdrowotnych lub gdy nie znamy języków obcych. Rezydent pomoże Ci też zorganizować czas na miejscu, proponując ciekawe miejsca do zobaczenia czy ofertę wycieczek lokalnych. Na wakacjach z biurem masz zapewniony transfer z lotniska do hotelu, a później znowu na lotnisko, w cenę wycieczki wliczone jest też ubezpieczenie, a często także duży, rejestrowany bagaż.

Jak podróżować bezpiecznie

Co ważne, jeśli w kraju, do którego się wybieramy, obowiązują dodatkowe obostrzenia, wymagane są specjalne dokumenty, biuro podróży zadba o to, by klienci byli odpowiednio przygotowani i mieli wszystkie wymagane szczepienia, certyfikaty czy zaświadczenia. W razie opóźnień samolotu zadba o nasz komfort podczas oczekiwania, a przedstawiciel organizatora urlopu zadba też o Ciebie i Twoją rodzinę w razie każdej, nawet najbardziej nieprzewidywalnej sytuacji. Ciekawe oferty sprawdzonego i dobrze znanego Biura Podróży ITAKA dostępne są TUTAJ.

Co warto zabrać w podróż?

Wiesz już, dlaczego i jak warto podróżować. Teraz czas na pakowanie walizki – co warto zapakować do swojego wakacyjnego bagażu? Przede wszystkim ubrania, bieliznę, najpotrzebniejsze kosmetyki i krem z wysokim filtrem. Nie zapomnij też o nakryciu głowy i co najmniej jednym stroju kąpielowym. Jeśli zażywasz leki, koniecznie zapakuj je do bagażu podręcznego. Spakuj także okulary przeciwsłoneczne i klapki. Sprawdź, jaka jest plaża i zejście do wody przy wybranym przez Ciebie hotelu, bo mogą się także przydać buty do wody.

Tak naprawdę, lista tego, co należy spakować, jest długa i zależy od tego, gdzie lecisz, jaki typ wakacji preferujesz i z kim będziesz spędzać urlop. Inaczej przygotuje się rodzic podróżujący z dziećmi, a inaczej pary i grupy znajomych. O wielu przydatnych tipach na temat pakowania walizki na wczasy przeczytasz TUTAJ.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.