opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Kurtka motocyklowa
Lifestyle

Kurtka motocyklowa ze skóry czy tekstylna? A może lepiej wybrać hybrydowe kurtki motocyklowe?

Dla motocyklistów absolutnym priorytetem powinno być bezpieczeństwo. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że na poziom bezpieczeństwa wpływa także wybrana przez nas kurtka motocyklowa. Wierzchnia odzież powinna zapewniać właściwy poziom ochrony w razie wypadku. W poniższym artykule szczegółowo omawiamy poszczególne rodzaje kurtek motocyklowych: skórzane, tekstylne oraz hybrydowe. Zapraszamy do wnikliwej lektury.

Kurtka skórzana czy tekstylna? 

Kurtki motocyklowe dzieli się przede wszystkim na skórzane i tekstylne. Jeśli chodzi o kurtki skórzane, to są one zdecydowanie cięższe oraz wytrzymalsze aniżeli kurtki tekstylne. To z kolei wpływa na to, że gwarantują one wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ mają najwyższy współczynnik odporności na ścieranie. Jednocześnie kurtki skórzane z racji swojej masy wpływają na to, że swoboda ruchu motocyklisty jest nieco ograniczona. Dodatkowo, kurtkę skórzaną jest nieco trudniej dostosować do wzrostu i wagi danej osoby. Na niekorzyść może działać także cena takich kurtek – są one droższe aniżeli kurtki tekstylne. 

Z racji tego, iż skórzany strój jest dobrze dobrany i ciasno przylega do ciała, wpływa to na to, iż protektory doskonale przylegają do naszego ciała. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w trakcie wypadku – w takich okolicznościach brak protektora na odpowiednim miejscu może sprawić, że odniesione przez motocyklistę obrażenia będą bardzo poważne. Protektory, które są montowane w nowoczesnych kurtkach skórzanych, spełniają podwyższone normy bezpieczeństwa, tzw. level 2. 

Z kolei kurtki tekstylne wyróżniają się tym, iż są lżejsze, a ich dopasowanie do wzrostu i wagi motocyklisty jest nieporównywalnie łatwiejsze. Tekstylia są też cieńsze i szybciej schną oraz są bardziej uniwersalne jeśli chodzi o zmienność pogody. Na zakup takiej kurtki najczęściej decydują się właściciele motocykli turystycznych. Atutem takich kurtek jest fakt, iż bardzo dobrze chronią przed wiatrem. Zaletą tego typu odzieży jest także oczywiście cena, która jest znacznie niższa aniżeli w przypadku kurtek skórzanych. 

kurtka motocyklowa

Tekstylne kurtki motocyklowe bardzo dobrze wypadają także pod względem wentylacji. W tego typu odzieży najczęściej znajduje się wiele zamków i paneli wentylacyjnych. Fakt ten powoduje, iż kurtki z tekstyliów są bardzo chętnie wybierane przez motocyklistów w trakcie miesięcy letnich, ponieważ oferują znacznie wyższy komfort. 

Hybrydy – połączenie skóry i tekstyliów 

Kurtki hybrydowe, czyli tzw. hybrydy, to połączenie dwóch materiałów – tekstyliów i skóry. Jest to opcja dedykowana tym osobom, które cenią sobie zarówno bezpieczeństwo jak i wysoki komfort użytkowania. Kurtki tego typu są wyposażone w systemy wentylacji, zaś w tych miejscach, które są najbardziej narażone na uszczerbki, producenci implementują elementy skórzane, co zwiększa poziom ochrony. 

Podsumowanie

Wybór kurtki motocyklowej to bardzo istotna kwestia. Podejmując decyzję zakupową uwzględnijmy nasze indywidualne potrzeby, pogodę, planowany czas podróży oraz kwestie związane z bezpieczeństwem.