opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

malowanie boazerii
Dom i Ogród Lifestyle

Malowanie boazerii – jak nadać okładzinie nowy wygląd?

W czasach PRL boazeria była bardzo modna i do dziś wisi w polskich domach i mieszkaniach. Wielu właścicieli zastanawia się co zrobić z drewnianymi płytkami. Zerwanie ich jest kosztowne i pracochłonne, z drugiej strony po latach użytkowania nie zawsze wyglądają one atrakcyjnie. Dlatego coraz popularniejszym trendem jest odświeżenie boazerii, a pomalowane płytki przeżywają swój renesans.

Jak nadać boazerii drugie życie?

Coraz więcej właścicieli mieszkań i domów decyduje się na malowanie boazerii. Jest to tani i łatwy sposób na nadanie wnętrzu interesującego wyglądu. Najpopularniejszym trendem jest pomalowanie desek na biały kolor w stylu skandynawskim. Jeżeli pomieszczenie jest umeblowane w tym stylu, biały kolor boazerii świetnie je uzupełni. Dodatkowo biel powiększy optycznie pomieszczenie. Przedpokój czy pokój będzie wyglądał stylowo. Do jasnego koloru warto dobrać wyraziste i kontrastujące dekoracje. Innym popularnym trendem jest malowanie boazerii kolorową farbą. Modny jest pudrowy róż, pistacja, delikatna żółć, błękit i szarości. Można zdecydować się na jeden odcień, lub pomalować deski na kilka różnych kolorów, dzięki czemu można wyczarować wyjątkowe wnętrze.

Czy samodzielne malowanie boazerii jest trudne?

Samodzielne prace remontowe mogą wywołać przerażenie. Tymczasem pomalowanie desek nie jest trudne. Podstawowym zakupem jest odpowiednia, kryjąca farba do drewna.
Zanim przystąpi się do malowania, należy przygotować drewno. Pierwszym krokiem jest usunięcie starej powłoki przy pomocy papieru ściernego aż do surowego drewna. Następnie ścianę należy dokładnie umyć wodą z detergentem, a następnie przy pomocy odkurzacza usunąć wszystkie kurze czy pajęczyny. Jeżeli na powierzchni znajdują się ubytki czy nierówności, warto je wygładzić specjalnie przygotowaną masą. Przed nałożeniem farby należy zeszlifować deski i odtłuścić przy pomocy rozpuszczalnika, dzięki czemu farba będzie się trzymała. Teraz można już rozpocząć malowanie. Warto pamiętać, żeby nie nakładać zbyt dużej ilości farby na pędzel. Po odczekaniu 24 godzin, ostatnim etapem prac jest szlif papierem ściernym i dekoracja ścian.

Malowanie boazerii – prosty sposób na wyjątkowe wnętrze

Boazeria przeżywa swój renesans i nie jest już pamiątką z poprzedniego ustroju. Zamiast kosztownego zrywania desek, można pomyśleć o pomalowaniu jej wyjątkowym kolorem. Niewielkim wysiłkiem można wyczarować stylowe i wyjątkowe wnętrze, zgodne z najnowszymi trendami, a boazeria zyska drugie życie.