opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Odświeżenie drewnianego stołu
Dom i Ogród

Odświeżenie drewnianego stołu – jak zrobić to łatwo i szybko?

Stoły i krzesła drewniane to wspaniałe, zawsze modne meble. Jak odnowić drewniany stół, aby odzyskał dawny szyk? To bardzo proste – wystarczy lakier, olej lub wosk oraz trochę wolnego czasu. Z artykułu dowiesz się jak sprawnie przeprowadzić renowację drewnianego mebla. 

Drewniane stoły – renowacja lakieru

Lakierowane stoły drewniane do jadalni to bardzo dobry wybór. Mimo swojej wytrzymałości na wilgoć czy wysokie temperatury, intensywne użytkowanie mebla doprowadza jednak do stopniowego pogarszania się jego wyglądu. Na szczęście odnowienie lakieru na drewnianym stole nie jest trudnym zadaniem! 

Przed przystąpieniem do renowacji, stół drewniany trzeba dokładnie oczyścić z kurzu i wszelkich zabrudzeń oraz określić jego stan techniczny. Po umyciu stołu – wystarczy szmatka i woda z mydłem – oraz stwierdzeniu że mebel nie wymaga głębszych napraw, można przystąpić do zdejmowania starej warstwy lakieru. Używa się do tego papieru ściernego o różnych gradacjach – zdezelowany lakier trzeba po prostu zeszlifować, uważając aby nie uszkodzić struktury drewna. Dla ułatwienia sobie zadania można użyć specjalnego preparatu zmiękczającego lakier.

Może się okazać, że lakierowanie to za mało, a ubytki w blacie stołu trzeba zaszpachlować dla w pełni estetycznego efektu. Masa szpachlowa jest dostępna w wielu naturalnych kolorach, dzięki czemu łatwo dobierzemy jej odcień do barwy stołu. Po szpachlowaniu stół drewniany trzeba jeszcze raz przeszlifować. Pozostały po szlifowaniu pył łatwo usunie zwykła wilgotna gąbeczka.

Kolejnym krokiem jest samo lakierowanie. Gdy drewniany stół dokładnie wyschnie, czas złapać za wałek lub pędzel – według własnych preferencji. Stoły i krzesła drewniane powinny być malowane specjalnie dedykowanymi preparatami. Lakiery dostępne są w wersjach błyszczących lub matowych, a jeśli chcemy nadać meblowi nowego oblicza, zamiast lakieru warto wybrać lakierobejcę. Jeżeli nasz stół drewniany do jadalni jest silnie użytkowany, na uwagę zasługują lakiery o podwyższonej wytrzymałości.

Ile warstw lakieru gwarantuje optymalny efekt? Najlepiej kierować się zaleceniami producenta. Kolejną warstwę należy nakładać dopiero po dokładnym wyschnięciu, a przed zrobieniem tego dodatkowo przeszlifować stół drewniany, aby poprawić przyczepność. Jeśli wiesz, że renowacja stołu nie jest dla Ciebie, zajrzyj do oferty sklepu Meble Potocki

Drewniane stoły – samodzielne olejowanie 

Tak jak w przypadku lakierowania, potrzebny będzie papier ścierny. Po zeszlifowaniu powierzchni ścieramy pył wilgotną gąbka i czekamy na wyschnięcie. Przygotowanie powierzchni jest bardzo ważne, bo wszelkie ubytki i rysy po nałożeniu świeżego oleju zostaną mocno podkreślone

Przy renowacji stoły drewniane zabezpiecza się dwiema lub trzema warstwami preparatu. Olej nakładamy płynnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem usłojenia drewna. Można użyć zarówno pędzla, jak ściereczki – olej trzeba po prostu wetrzeć w drewno. Trzeba uważać, aby nie nałożyć za dużo preparatu  – nadmiar oleju należy od razu zdjąć szmatką czy gąbeczką.

Olejowanie zapewnia zabezpieczenie stołu od wewnątrz – warstwa oleju wnika w strukturę drewna zamiast tworzyć na nim warstwę. Olej jest niewyczuwalny w dotyku, a finalny efekt bardzo naturalny.. 

Woskowanie drewnianego stołu

Kolejną opcją jest woskowanie. Wosk do drewna dobieramy według materiału wykonania stołu oraz oczekiwanego efektu. Na rynku są dostępne zarówno preparaty bezbarwne jak i podbarwiające. Ciemniejszy wosk sprawdzi się szczególnie gdy mamy do czynienia z meblem silnie zużytym, porysowanym, na którym to i owo trzeba ukryć.

Tak jak u poprzedników, stół trzeba umyć i przeszlifować, uważając na strukturę drewna. Co dalej? Po odpyleniu przystępujemy do nakładania wosku. Preparat w formie pasty trzeba nakładać cierpliwie – po trochu, dokładnie rozmasowując. Nałożenie zbyt dużej ilości spowoduje, że na stole będą ciemniejsze, nieestetyczne plamy. Wosk wysycha około pół godziny – zwróć w tej kwestii uwagę na informację na opakowaniu produktu.

Jak odświeżyć stół drewniany do jadalny? Nie obędzie się bez papieru ściernego, kilku wilgotnych ściereczek i lakieru, wosku, lakierobejcy czy oleju. Kluczowe jest przygotowanie powierzchni, dokładne oczyszczenie mebla z kurzu i cierpliwość oraz dokładność przy nakładaniu preparatu.