opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Plexi kolorowe i bezbarwne
Dom i Ogród

Plexi kolorowe i bezbarwne w aranżacji kuchni, i łazienki

Każdy, kto choć raz remontował kuchnię lub łazienkę wie, ile pracy i wysiłku trzeba w to włożyć. Rynek tworzyw sztucznych odpowiada jednak na potrzeby konsumentów i oferuje ciekawe rozwiązania również w dziedzinie aranżacji wnętrz. Zastanawiasz się, do czego płyty plexi bezbarwne lub kolorowe przydają się w nowoczesnych łazienkach i kuchniach? Odkryj to razem z nami!

Małe i duże bezpieczne przeszklenia

Plexi to potoczna nazwa płyt akrylowych. Jest to popularne tworzywo sztuczne, które najczęściej stosuje się jako zamiennik szkła. Płyty plexi bezbarwne są przezroczyste, ale się nie tłuką. Nadają się więc do wszelkiego rodzaju przeszkleń – również w łazience i kuchni. W pierwszym z pomieszczeń mogą podłużyć np. jako ścianka działowa pomiędzy strefą suchą a mokrą. Również ściany i drzwi kabiny prysznicowej mogą być wykonane z akrylu zamiast szkła. W kuchni z plexi można stworzyć piękne witrynki lub ozdobić fronty szafek, uzyskując efekt tafli lodu.

Funkcjonalny blat na miarę

Szkło akrylowe jest odporne na promieniowanie UV. Wytrzymuje też uszkodzenia mechaniczne znacznie lepiej od szkła. Niektórzy producenci mebli zabezpieczają więc nim nie tylko fronty, ale i blaty. Płyty plexi bezbarwne może stanowić dodatkową warstwę zabezpieczającą na drewnianym blacie kuchennym lub na łazienkowej szafce pod umywalką. Plexi kolorowe zapewni zaś dodatkowy efekt dekoracyjny i może być sposobem na szybką renowację starych mebli. Warto zaznaczyć, że plexi zostało dopuszczone do kontaktu z żywnością, a więc bez obaw można przygotować na takim blacie posiłki.

Plexi kolorowe zamiast płytek

W wielu kuchniach szkło akrylowe widuje się pomiędzy blatem a wiszącymi szafkami. Dawniej miejsce to zabezpieczało się głównie płytkami, odkryto jednak, że plexi jest trwalsze. Łatwiej też utrzymać je w czystości, nie posiada bowiem żadnych fug i łączeń, i wystarczy tylko przetrzeć je szmatką. Szczególnie cenione jest pexi kolorowe, które pozwala osiągnąć piękny efekt wizualny. Czasami również stosuje się płyty plexi bezbarwne, na które nadrukowany został jakiś motyw. Należy jedynie pamiętać, że maksymalna temperatura, jaką znosi plexi to 80°C. Zbyt bliskie sąsiedztwo płyty gazowej mogłoby mu więc zaszkodzić. Kolorowe szkło akrylowe nadaje się również do położenia zamiast płytek w łazience. W ten sposób można np. ozdobić jedną ścianę. Jak widać, pomysłów na wykorzystanie tzw. szkła organicznego w kuchni i łazience nie brakuje. Warto zainspirować się którymś z nich i wprowadzić zmiany również do swojego wnętrza!