opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

pomysł na stare firanki
Dom i Ogród

Pomysły na stare firanki – jak zaczarować dom?

Stare firany są w każdym domu. Najczęściej wykonane są z pięknych materiałów, których nie warto wyrzucać. Można je wykorzystać na wiele sposobów i ozdobić nimi mieszkanie. Jakie pomysły na stare firanki pomogą wyczarować cuda do mieszkania?

Poszewki na poduszki

Poduszki to dekoracja uniwersalna. Świetnie wyglądają w każdym mieszkaniu. Do wnętrz w stylu rustykalnym lub boho można wykorzystać stare firany, z których warto wyciąć dekoracyjne elementy i naszyć na poszewkę.

Wykorzystując jako spodnią część kolorowy materiał można wyczarować poszewki dokładnie w takim kolorze jaki będzie pasował nam do wnętrza. Dekoracja z firany doda poszewce subtelnego wdzięku.

Dekoracyjne woreczki

Dobry pomysł na stare firanki to uszycie woreczków, w których można przechowywać warzywa lub owoce. Dzięki ażurowemu, przepuszczającemu powietrze materiałowi owoce i warzywa długo zachowają świeżość. Jest to również świetny sposób na ograniczenie wykorzystywania toreb foliowych, które nie są korzystne dla środowiska naturalnego.

Mniejsze woreczki będą idealne, by umieścić w nich lawendę lub inne zapachowe rośliny, które następnie schowamy do szafek i szuflad. Dzięki temu ubrania będą przyjemnie pachniały.

Woreczki można uszyć bardzo szybko. Nie trzeba mieć wyjątkowych umiejętności. Wystarczy wyciąć prostokąt z firany. Złożyć go wzdłuż dłuższego boku i zszyć dwa pozostałe boki. U góry warto zrobić tunel, w którym umieścimy dekoracyjną wstążkę. Po włożeniu suszu zaciągamy sznureczek.

Pompony z firany

Pompony to pomysł na stare firanki, który sprawdzi się w pokoju każdej małej księżniczki. Dekoracja może zawisnąć nad łóżkiem, na oknie czy na ścianie nad kącikiem zabaw.

Do zrobienia pomponów najlepsze będą gładkie firany, bez żadnych aplikacji i dekoracyjnych elementów. Pierwszym krokiem w robieniu pomponów jest wycięcie koła z tektury, w którym będzie dziura. Potrzebne są dwa identyczne koła. Na tekturę należy nawijać paski firanki. Następnie między tekturowe koła trzeba wcisnąć włóczkę, którą zwiążemy kawałki firany. Na koniec przecinamy kawałki firany. Pompon należy uformować, by nabrał pożądanego kształtu. I pompon gotowy.

Tym sposobem można zrobić tyle pomponów ile będzie potrzebnych. By udekorować pokój. Można wykorzystać pojedyncze pompony, ale pięknie będzie wyglądała cała girlanda z mięciutkich pomponików.

Obrusy i serwetki

Stare firanki to idealny materiał na obrusy i serwetki w stylu vintage.

Firany należy przyciąć tak, by pasowały do długości i szerokości stołu. Warto wybierać firany, które mają charakterystyczny deseń, który zostanie umieszczony w centralnym punkcie stołu. Świetnie będą również wyglądały firany z długimi zdobieniami, które będą biegły przez całą długość blatu.

Trzeba pamiętać, że taka firana musi być ładnie wykończona. Koniecznie trzeba ją obrobić, dzięki czemu nie będzie się strzępiła.

Dobrym pomysłem na stare firany jest również wykonanie małych serwetek pod filiżanki. W ten sposób nasz stół będzie ozdobiony unikatowym i eleganckim kompletem, który podkreśli charakter wnętrza.