opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Super serwer a dyski SAS
Lifestyle

Super serwer a dyski SAS – co mają ze sobą wspólnego?

Każda firma – niezależnie od branży – musi działać szybko i sprawnie. Jest to warunek niezbędny do pozostania na rynku. Aby go spełnić, warto stawiać na rozwiązania usprawniające i przyspieszające pracę przedsiębiorstwa. Takimi rozwiązaniami są dysk SAS i super serwer. 

Dysk SAS – ulubieniec wielu firm

Dysk SAS przeznaczony jest dla firm użytkujących serwery oraz stacje robocze. Ich działanie polega na wykonywaniu komend dysków SCSI dla zaawansowanych funkcjonalności. Cechują się większą wydajnością i skutecznością niż inne dyski – nawet przy dużych obciążeniach. Co odróżnia dysk SAS od innych? 

– większa prędkość obrotu talerza – utrzymuje się ona na poziomie 10 tys.-15 tys. obrotów/minutę, co znacznie skraca dostęp do danych,

– niezawodność – średni czas między awariami w przypadku tych dysków do… 182 lata. 

Dyski SAS mogą być stosowane zarówno w serwerach o obudowie tower, jak i rack. W przypadku tego drugiego konieczna jest szafa serwerowa, gdzie umieścimy nasz serwer. Jedyne, na co musimy zwrócić uwagę przy zakupie, to rozmiar dysków (2.5 lub 3.5 cala).

Do zalet dysków SAS należy również ich wytrzymałość i niska cena, jak również wysoka przepustowość. To ostatnie gwarantuje maksymalnie szybki odczyt danych, a to przekłada się na szybszą pracę. 

dyski sas

Czym jest super serwer?

Każde przedsiębiorstwo chcące zwiększyć wydajność swojej pracy powinno zainwestować w super serwer. Sprawdzi się on w dużych i małych firmach, szkołach, urzędach miast, prokuraturach, sądach, bankach, urzędach skarbowych, firmach rachunkowych lub podatkowych czy uniwersytetach.

Serwery mogą mieć obudowę typu tower (wieżową) lub rack. Ten pierwszy nie wymaga umieszczenia w serwerowni. Zapewnia dostęp do dużej ilości danych i ich wysoką ochronę. Jest to idealne rozwiązanie dla małych i średnich firm.

Jeżeli jednak dany podmiot wymaga większych możliwości obliczeniowych i ochrony danych, to warto postawić na serwer dell typu rack. Niezbędne jest umiejscowienie go w szafie serwerowej. Ten serwer dedykowany jest dużym firmom, które codziennie pracują na ogromnych ilościach danych i potrzebują stałego i szybkiego dostępu. 

To, na jaki serwer dell się zdecydujemy, zależy od oczekiwań i potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeśli nie posiadamy szafy serwerowej i wystarczy nam mniejsza moc serwera, to ten w obudowie wieżowej idealnie się nada. Natomiast, jeżeli potrzebujemy większych możliwości obliczeniowych i ochrony danych, zdecydujmy się na serwer typu rack.