opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Tiul
Moda i Uroda

Tiul – poznaj jego cechy, rodzaje i zastosowanie

Tiul – co to za materiał? Welur czy bawełna są nam dobrze znane, ale tej lekkiej tkaninie poświęcamy na co dzień dość mało uwagi, mimo że ciężko jej nie zauważyć. Cechy tiulu są warte uwagi, a jego możliwości wykorzystania mogą być być bardzo interesujące dla pasjonatów krawiectwa. Poznaj ten materiał bliżej dzięki naszemu artykułowi!

Tiul – czym się charakteryzuje?

Tiul może być wykonany z różnego rodzaju włókien. Często stosuje się tutaj syntetyczne włókno – poliester. Popularnie tworzy się go także z naturalnego surowca – bawełny czy o wiele droższego jedwabiu.

Główne cechy tiulu to jego lekkość oraz specyficzne walory estetyczne. To ażurowa tkanina, prześwitująca i zwiewna. Ciężko o pomylenie tej tkaniny z innym materiałem – za wyjątkowy wygląd odpowiadają geometryczne kształty oczek, na przykład popularny plaster miodu.

Dzięki swojej konstrukcji tiul cechuje się bardzo szybkim wysychaniem – to istotne szczególnie przy wyborze tkaniny na letnie ubrania. Jak na tak zwiewny materiał nie można mu także odmówić wytrzymałości – zniesie o wiele więcej niż na pierwszy rzut oka moglibyśmy się spodziewać. 

Mimo że tiul generalnie jest lekki, da się go dostać także w wariantach o wyższej gramaturze – wszystko zależy od producenta. Rozmaite warianty – kilku do kilkudziesięciu gramów – zapewniają krawcom szerokie możliwości wykorzystania i uzyskanie oryginalnych efektów końcowych.

Jakie są rodzaje tiulu?

Sklep z tkaninami jak np. https://miekkie.com/ oferuje różne warianty tiulu. Warto być świadomym różnic między nimi, aby dobrać typ idealnie do planowanego zastosowania. 

Tiul może być sztywny lub miękki. Jeśli chodzi o włókno wykorzystywane przy produkcji, tak jak wspominaliśmy, może być ono zarówno naturalne, jak i sztuczne. 

Najpopularniejszy aktualnie rodzaj tej tkaniny to tiul szyfonowy. Jego oczka przypominają formą materiały dziane, a niezwykła plastyczność zagwarantowała mu stabilne miejsce w wielu kategoriach branży odzieżowej.

Przeciwieństwem plastycznej szyfonowej opcji jest tiul muślinowy. Nie daje się swobodnie formować – po prostu swobodnie wisi. Nie jest to jego wadą, bo dzięki temu można go wykorzystywać w krawiectwie ślubnym, głównie do produkcji pięknych, imponujących welonów dla panny młodej. 

Jeśli zależy nam na (jeszcze bardziej) dekoracyjnych walorach warto zainteresować się tiulem brokatowym. Wykonane z niego połyskujące dodatki świetnie uzupełniają wieczorowe kreacje.

Tiul – gdzie jest wykorzystywany?

Tiul to popularna tkanina wykorzystywana stale do produkcji damskich i dziecięcych ubrań. Dzięki niemu można nadać objętości spódnicy bez dokładania jej zauważalnego siężaru. Szczególnie chętnie wykorzystują go producenci spódniczek pettitskirt. Co to za ubrania? To bardzo urocze, szerokie spódnice stworzone z dużej ilości materiału. Przywodzą na myśl stroje baletowe. Szczególnie lubią je rodzice małych dziewczynek – takie spódniczki są doskonałe dla księżniczek! Nieco skromniejsza opcja to spódniczki tutu – właśnie modele dla baletnic. 

Tiul znajdziemy w różnego rodzaju ubraniach damskich – popularne są na przykład lekkie bluzki z tiulowymi rękawami, ale też szerokie spódnice i przykuwające uwagę akcesoria. Tę tkaninę szczególnie kocha branża ślubna – nawet kilkumetrowe tiulowe welony potrafią być bardzo imponujące, nie obciążając swoją masą głowy panny młodej. 

Tiul jest wyjątkowy pod względem swoich walorów estetycznych. Ponadto, należy do wytrzymałych, przewiewnych tkanin nadających się do szerokiego i bardzo kreatywnego wykorzystania. Znajduje się w szafie niemal każdej kobiety – mnogość kolorów oferowanych przez producentów pozwoli każdej znaleźć tiulowe ubrania i dodatki dopasowane do swojego stylu! Chcesz samodzielnie poeksperymentować szyciem tiulu? Jak najszybciej odwiedź sklep z tkaninami!