opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

wiosenne porzadki
Dom i Ogród

Wiosenne porządki w domu i w ogrodzie

Wiosna to czas intensywnych porządków, dzięki którym powoli zapominamy o zimie i przygotowujemy się na nadejście tak długo wyczekiwanych, długich i ciepłych dni. Taka atmosfera sprzyja nowej organizacji domu i ogrodu. W tych miejscach bardzo chętnie spędzamy każdą wolną chwilę, dlatego warto o nie zadbać już teraz.

Wiosenne porządki mogą napawać nas optymizmem, mimo tego, że zwykle pochłaniają bardzo dużo czasu, to ich efekty są oszałamiające. W ten sposób oczyszczamy przestrzeń wokół siebie, wyrzucamy niepotrzebne nam rzeczy i robimy miejsce na nowe rzeczy, przeżycia i wspomnienia. 

Zorganizuj swój dom na wiosnę

Zimą bardzo często gromadzimy w naszych domach mnóstwo rzeczy, które obecnie nie są nam już do niczego potrzebne. Na szczególną uwagę zasługują między innymi 

  • garderoba – już czas wymienić ciepłe zimowe ubrania i dodatki na lżejszą odzież, 
  • szafki kuchenne i spiżarnia – warto dokładnie przejrzeć zawartość szafek i w pierwszej kolejności wykorzystać rzeczy z najkrótszym terminem przydatności, 
  • toaletka lub kosmetyczka – wiosną nasza skóra ma nieco inne potrzeby, dlatego powoli zapominamy i tłustych kremach i balsamach na rzecz nawilżających produktów z coraz wyższym filtrem UV, 
  • piwnica – w zapomnienie odchodzą już preparaty do odmrażania uszczelek czy narzędzia do odśnieżania, przygotujmy za to narzędzia i akcesoria do pielęgnacji roślin i mebli ogrodowych. 

Nieodłącznym elementem domowych porządków są też niezbyt lubiane czynności, jak choćby mycie okien, podłóg czy wycieranie kurzu w dawno zapomnianych zakamarkach szafek i szuflad. Aby nieco ułatwić te czynności, warto mieć pod ręką niezbędne przybory i detergenty, z pomocą których szybko pozbędziemy się niechcianych zanieczyszczeń – znajdziesz je w najnowszej ofercie sklepu Kaufland i na https://www.kaufland.pl.   

Pierwsze prace w ogrodzie 

Kolejnym miejscem, które wymaga naszego zainteresowania i czasu jest ogród, który już niedługo będzie budził się do życia i zacznie cieszyć nasze oko. Zanim jednak to się stanie, czas na kilka obowiązków, które czekają każdego ogrodnika i miłośnika spędzania czasu na powietrzu. 

  • W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan ogrodzenia i balustrad – być może trzeba je będzie dokładnie oczyścić, pomalować i zabezpieczyć przed działaniem wysokich temperatur i promieni słońca. 
  • Kolejnym krokiem jest przegląd mebli ogrodowych – część z nich również może wymagać odświeżenia lub naprawy, a w razie poważniejszych uszkodzeń – wymiany na nowe. 
  • Początek wiosny to idealny moment, żeby usunąć chwasty utrudniające rozwój roślinom i zadbać o te, które przetrwały zimowe chłody. W tym czasie powoli zdejmujemy osłony, wycinamy suche pędy i przycinamy drzewa oraz krzewy. 
  • Powoli możemy też już zastanawiać się nad nowymi roślinami, jakie chcemy mieć w swoim ogrodzie – przydadzą się sadzonki lub nasiona, odpowiednie doniczki, ziemia i inne małe akcesoria ogrodnicze. 

Przed przystąpieniem do wielkich wiosennych porządków warto dokładnie je zaplanować i jeśli tylko mamy taką możliwość, podzielić zadania między wszystkich domowników. W ten sposób prace będą przebiegać znacznie szybciej i sprawniej, dzięki czemu już po kilku dniach dom i ogród zyskają nowy, odświeżony wygląd.