opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

komplety piłkarskie
Moda i Uroda

Zaskakujące zakazy dotyczące strojów piłkarskich. Czego na boisku nie wolno ubierać?

Kluby sportowe lubią zaskakiwać swoich kibiców kreatywnymi strojami, które przyciągają uwagę. Każdego sezonu powstają różnorodne projekty przygotowane indywidualnie dla klubu. Niejednokrotnie zaskakują, ale co może zadziwić to fakt, że FIFA niejednokrotnie interweniowała z powodu pewnych niezgodności z regulacjami, odejmując punkty czy nakładając grzywny. Przyjrzyjmy się, jakie regulacje obowiązują na boisku i jakie mogą i nie mogą być stroje piłkarskie z nadrukiem. 

Komplety piłkarskie a najważniejsze regulacje prawne

Przed wydarzeniami sportowymi IFAB wydaje dokumenty, które regulują nie tylko przebieg spotkań, ale również stroje, w których poszczególne reprezentacje mogą wystąpić. Odpowiednie przepisy kontroluje również FIFA oraz wewnętrzni organizatorzy. I tak właśnie piłkarz podczas meczu musi posiadać koszulkę z rękawami i bezwzględnie zakazane są koszulki, które ich nie mają, spodenki, ochraniacze goleni, skarpety oraz buty. Bardzo często na skokach narciarskich możemy zobaczyć sytuację, gdzie są sprawdzane stroje skoczków, a nieodpowiedni kombinezon jest podstawą do dyskwalifikacji. Tak samo przed meczem każdy piłkarz ma sprawdzane komplety sportowe i obuwie, które musi zawierać korki. 

Ubiór bramkarza powinien się różnić kolorem od zawodników, gdyż musi on być dostatecznie widoczny. Co więcej, może on również ubrać spodnie z długą nogawką. 

Ciekawe jest, że podczas meczu drużyn o strojach w podobnej kolorystyce, zespołowi gospodarza przysługuje prawo do wystąpienia we własnych barwach na swoim boisku. W tej sytuacji przed spotkaniem zostaje zawiadomiona drużyna przeciwna. Jeśli jednak kolizja strojów wystąpi przed rozpoczęciem meczu, to właśnie drużyna gospodarzy ma obowiązek, na polecenie sędziego, zmienić swoje komplety piłkarskie. Odpowiedzialność za tą kolizję ponosi zespół wizytujący, jeśli został uprzednio poinformowany o konieczności zmiany swoich strojów. 

Nieszablonowe stroje Kameruńczyków kontra FIFA

Klasycznym przykładem przy omawianiu regulacji dotyczących strojów jest sytuacja, która wynikła w związku z charakterystycznymi kompletami reprezentacji Kamerunu przy współpracy ze znaną marką. Puma zaprojektowała stroje bez rękawów, które po sukcesie Kameruńczyków w Pucharze Narodów Afryki w 2002 zostały zakazane przez FIFĘ. Na następnych meczach ten sam zespół zaprezentował się w dopasowanych do nich rękawów, które już spełniały obowiązujące regulacje. 

Dwa lata później Kamerun i Puma ponownie zaskoczyli nieszablonowym projektem. Był to jednoczęściowy komplet utworzony przez połączenie spodenek z koszulką, tym razem już z rękawami. Taki zestaw miał chronić przed szarpaniem za elementy odzieży przez przeciwników. Również i to rozwiązanie spotkało się z negatywnym odbiorem i FIFA nałożyła na zespół grzywnę oraz odjęła im 6 punktów w kwalifikacjach do mundialu.

Sprawa ta zakończyła się pozwaniem FIFY przez Pumę, jednak zakończyła się ugodą. Po tych wydarzeniach Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej dokładnie sprecyzowała, jak mają być umieszczane nadruki na strojach piłkarskich oraz jak mają wyglądać jego poszczególne elementy. 

Zastrzeżone numery na koszulkach 

Ten aspekt nie dotyczy już bezpośrednio regulacji prawnych Federacji, a zastrzeżenia pewnych numerów wyłącznie dla jednego zawodnika. Jest to niesamowite uznanie, które jednak na przestrzeni lat sprawiało pewne niedogodności. Bowiem przypisanie numeru tylko dla jednej osoby eliminowało możliwość nadawania go innym zawodnikom konkretnego klubu. I tak w historii możemy spotkać nr 3, który w AC Milan jest przeznaczony tylko dla Paolo Maldini i jego synów czy nr 11 Włodzimierza Smolarka w Widzew Łódź, który już ponownie nie może zostać użyty.