opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Zastosowanie lasera
Lifestyle

Zastosowanie lasera w obrabiarkach CNC

Obrabiarka CNC od frezarki czy od tokarki konwencjonalnej nie różni się wiele – w dalszym ciągu ogólne założenia pozostają takie same. Dla frezarek kręci się narzędzie, dla tokarek przedmiot obrabiany, a osie (3 czy też 2) poruszają przedmiotem w stosunku do narzędzia, aby uzyskać wymagany kształt. W obróbce numerycznej jednak coraz częściej sięgamy po szmery-bajery, a konkretnie lasery.

Zastosowanie laserów w obrabiarkach CNC


Laser jest w stanie ułatwić nam działanie na obrabiarce już od momentu jej zainstalowania, bo właśnie systemami laserowymi najlepiej wykonuje się kalibrację, którą może przejść obrabiarka CNC. Zapewnia to dokładność pozycjonowania i powtarzalność, dzięki czemu przedmioty przez nas wykonywane będą dokładniejsze, a co za tym idzie, możemy żądać za nie znacznie większych kwot.


Laseru użyje też obrabiarka CNC, która chce dobrze zmierzyć swoje narzędzia – laserowy system pomiaru jest najdokładniejszy, najszybszy a jednocześnie pozwala na pomiar również mikronarzędzi których pomiar poprzez inne technologie stykowe zawsze obarczony jest ryzykiem ich uszkodzenia.


Laseru można też użyć do napawania. Przy regeneracji form wtryskowych często wykorzystuje się wiązkę lasera, aby napawać powierzchnie, którą później obrabiarka CNC wyfrezuje. Dzięki temu unikamy wykonywania całych elementów od nowa, skracając znacznie czas potrzebny na regenerację i umożliwiamy wydłużenie życia formy, bez negatywnych dla niej skutków.

Laser do grawerowania w metalu


Istnieje jednak obrabiarka CNC, która laser wykorzystuje jako narzędzie – będzie to laser do grawerowania w metalu. Liderem takich obrabiarek jest włoska firma Sisma. Firma ta, nawiasem mówiąc, produkuje też inne rozwiązania laserowe, takie jak wcześniej wspomniane napawarki czy też drukarki drukujące z proszków metali, poprzez spawanie ich wiązką lasera. Laser do grawerowania w metalu to nieodłączna część znakowarki linii Big Smark, pozwalającej na znakowanie, grawerowanie, teksturowanie form oraz wycinanie laserem pożądanych kształtów.


Technologie laserowe nie są jednak tanie, jak każda zaawansowana technologia „próg wejścia” w firmowy laser do grawerowania w metalu jest dosyć wysoki. W związku z tym częstą praktyką jest zastanowienie się, czy nie wystarczy nam używana obrabiarka CNC tego typu. Najlepszym sposobem na zakup obrabiarki używanej jest natomiast portal dedykowany do handlu obrabiarkami, narzędziami i częściami eksploatacyjnymi, taki jak Obrabiarka.pl będąca pierwszym polskim popularnym portalem tego typu.

Materiał zewnętrzny