opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Bariery drogowe
Lifestyle

Bariery drogowe nie tylko nowoczesne, ale i zgodne z przepisami

Zdarza się, że z jakiegoś powodu konieczne jest ograniczenie ruchu na części drogi czy nawet jej zamknięcie. W takiej sytuacji przydają się różnego rodzaju bariery drogowe. Ale to niejedyne ich zastosowanie.

Przydatne bariery i barierki

Bariery drogowe są często stosowane w drogownictwie. O ich wadze świadczy fakt, że wymiary i wygląd oraz zasady stosowania są określone w przepisach. Stosuje się je m.in. wzdłuż ciągów jezdnych, na mostach, schodach czy podczas robót drogowych.

Głównym zadaniem barier i wygrodzeń jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Dzięki nim można też odpowiednio ukierunkować ruch. Bariery drogowe pozwalają również na odgrodzenie różnych przeszkód czy zabezpieczenie pieszych przez wejściem na jezdnię. Bariery drogowe stosuje się także, gdy niezbędne jest zamknięcie drogi.

Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie robót drogowych, które nie są zabezpieczone przez bariery i wygrodzenia.

Bariery powinny być bezpieczne

Wygrodzenia drogowe mogą być bardzo różne. Ich budowa i wygląd mogą być różne, ale wszystkie muszą bezpieczne i dobrze widoczne. Dlatego przepisy określają, jakie kolory powinny mieć bariery i wygrodzenia drogowe. Muszą mieć także odpowiednią wysokość. Wiele rodzajów barier posiada odblaski, które są umieszczone w określonych odstępach.
Bardzo ważne jest także odpowiednie umieszczenie barier i ich umocowanie. Zwykle określają to stosowne przepisy. Ważne jest, aby wygrodzenia poprawiały i zapewniały bezpieczeństwo.

O tym, jaki rodzaj barier i wygrodzeń będzie stosowany, decyduje zarządca drogi. Mogą być one wykonane zarówno z tworzyw sztucznych, jak i metalu. Warto wybierać bariery solidne, dobrze wykonane z trwałych materiałów. Dzięki temu będą dłużej służyć.

Nie tylko w drogownictwie

Różnego rodzaju bariery czy wygrodzenia przydają się nie tylko w drogownictwie. Można je wykorzystać przy różnego rodzaju imprezach, szczególnie masowych.
Wygrodzenia drogowe będą świetnie sprawdzały się podczas imprez sportowych, w czasie których zawodnicy pokonują jakąś trasę. Bariery i barierki pozwalają zabezpieczyć newralgiczne miejsca, dzięki czemu trasa jest bezpieczna.

Bariery i barierki przydają się także podczas koncertów. Nie tylko można wygrodzić scenę, ale także skanalizować odpowiednio ruch uczestników.

Różne wygrodzenia drogowe są też niezastąpione na ścieżkach rowerowych czy coraz popularniejszych single trackach. Odgradzają niebezpieczne miejsca, sprawiając, że przejazd trasą jest bezpieczny.