opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

pompy ciepła
Dom i Ogród

Czy pompy ciepła mogą się popsuć?

Ze względu na stale rosnące ceny węgla i gazu oraz rosnącą świadomość ekologiczną społeczeństwa, coraz więcej rodaków decyduje się na inwestycje w montaż pompy ciepła. Dodatkowo pomagają wszelkiego rodzaju dofinansowania, które są w stanie pokryć nawet 90 procent kosztów zakupu oraz montażu urządzenia. Najczęściej za sama instalację należy zapłacić 40 – 60 tysięcy złotych (cena jest uzależniona między innymi od mocy urządzenia). Obecnie pompy ciepła uważane są za idealne i niezawodne rozwiązanie. Jednak czy takie urządzenie może się popsuć? Co jest ważne podczas instalacji urządzenia?

Wysokie ceny gazu i węgla, a także ciągle rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów, wpływa na decyzję o instalacji pomp ciepła przez coraz większą liczbę Polaków. W decyzji o pompie ciepła pomagają również dofinansowania, które pozwalają pokryć nawet do 90 procent kosztów sprzętu oraz montażu. Instalacja może kosztować od 40 do 60 tysięcy złotych – cena jest zależna od mocy urządzenia i innych parametrów. Pompy ciepła są więc dobrym i niezawodnym rozwiązaniem. Czy pompy ciepła ulegają awarii? Co wziąć pod uwagę podczas instalacji i montażu?

Wzrost cen oraz problem z dostępnością węgla sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zlikwidowanie pieca węglowego i wstawienie w jego miejsce urządzenia działającego na OZE. W zmianie dotychczasowych nawyków konsumentów pomagają najnowsze regulacje prawne. Unia Europejska już od kilku lat zapowiada odejście od nieekologicznych i nieefektywnych sposobów ogrzewania na rzecz odnawialnych źródeł energii. Już dziś producenci pomp ciepła informują o wydłużonym czasie oczekiwania na urządzenia – jest to spowodowane bardzo dużym popytem na nie. Tylko czy takie urządzenie jest pewne? 

Awaryjność pompy ciepła 

Trzeba przyznać, że pompy ciepła rzadko ulegają awarii. Jednak aby jak najdłużej nam służyły istotny jest odpowiedni montaż urządzenia, wykonany przez profesjonalnych instalatorów. Tylko wykwalifikowany monter jest w stanie dać gwarancję na wykonanie usługi. Złe ustawienia pompy ciepła mogą sprawić, że będzie ona pracować nieefektywnie.

 – Montażem pomp ciepła i odpowiednim ustawieniem parametrów urządzenia zajmują się doświadczeni instalatorzy. Istotna jest praktyka, a także wsparcie merytoryczne inżynierów i konstruktorów producenta.  Niestety na rynku pracują także osoby, które nie posiadają odpowiedniego doświadczenia. I choć pozornie skorzystanie z ich usług może być tańsze, w dłuższej perspektywie klient może wiele stracić. Pompę ciepła, tak samo jak każde inne urządzenie, można uszkodzić. Na awaryjność wpływa nieprawidłowo wykonana instalacja i niepoprawnie ustawione parametry. Fuszerka może skutkować szybszym zużywaniem się urządzenia, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jego uszkodzenia – mówi Prezes Zarządu Euros Energy, Paweł Poruszek.

Na efektywna i wieloletnią prace pompy ciepła wpływa bardzo wiele czynników. Ważny jest oczywiście dobór odpowiedniego urządzenia oraz wybór doświadczonego instalatora, który posiada odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie.

Awaria pompy ciepła – zwróć uwagę na odbiór ciepła

Analizy przeprowadzone przez firmę Euros Energy wykazały, że najczęściej dochodzi do nieprawidłowości właśnie przy odbiorze instalacji. Prawidłowe wykonanie instalacji oraz odpowiednie ustawienie parametrów mają istotne znaczenie, zwłaszcza w okresie zimowym.

– Dobry przepływ gwarantuje poprawne warunki pracy urządzenia przy jej oszranianiu zimą. To bardzo ważne, ponieważ nieefektywny defrost może doprowadzić nawet do zniszczenia pompy. Minimalne zużycie energii i dłuższą żywotność pompy gwarantują prosta instalacja ogrzewania podłogowego z rozdzielaczami, na których są jedynie rotametry, i odpowiednia średnica na dojściu do rozdzielaczy – dodaje ekspert z Euros Energy.

Najczęstszymi objawami nieprawidłowej pracy urządzenia jest jego nieregularna praca. Następnym ważnym elementem jest zadbanie o odpowiednie ustawienie parametrów pracy. Niedostosowane parametry mogą przyczynić się do nieefektywnej pracy pompy oraz ponieść koszty ogrzewania.

Pompy ciepła są super urządzeniami, które pozwalają na ogrzewanie domu w sposób ekologiczny i niskim kosztom eksploatacji. Aby móc cieszyć się tą inwestycją ważny jest odpowiedni montaż oraz doradztwo specjalistów. Ofertę zakupu, montażu i serwisu znajdziecie na stronie https://www.oszomega.pl/sklep/wszystkie-produkty/