opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Czym nagradzać psa
Lifestyle

Czym nagradzać psa, aby zmotywować go do pracy?

Wielu właścicieli psów szkoli swoje czworonogi. Aby nauka była skuteczna i zwierzę szybko nabywało nowych umiejętności oraz prawidłowo wykonywało polecenia opiekuna, stosuje się różnorodne sposoby motywacji. Jak i czym nagradzać psa?

Trening pozytywny – czym jest?

Trening psa może przybierać różnorodne formy. Do najskuteczniejszych, a zarazem najczęściej polecanych przez specjalistów, należy szkolenie pozytywne. Polega ono na stworzeniu takiej współpracy czworonoga z opiekunem, która będzie opierała się na podkreślaniu i utrwalaniu prawidłowych zachowań zwierzęcia poprzez nagradzanie go. Wszelkie niepożądane czynności wykonane przez psa pomija się, co dla czworonoga stanowi jasny komunikat, że tego typu działania nie dają mu żadnych korzyści. Zwierzę i opiekun mają więc wspólny cel, czego efektem jest możliwość szybkiego wyuczenia pupila określonych reakcji i zachowań. Trening pozytywny to rodzaj współpracy obu stron, w której absolutnie nie ma miejsca na żadne karanie czworonoga za pomyłkę, np. poprzez krzyk, uderzenie czy ciąganie za smycz. Swoistym rodzajem „kary” jest dla psa po prostu sam fakt nieotrzymania nagrody, którą pragnie zdobyć. Metoda ta uczy zatem posłuszeństwa bez stresu i znęcania psychicznego, dzięki czemu pupil znacznie pozytywniej reaguje na ćwiczenia i chętnie bierze w nich udział z własnej nieprzymuszonej woli.

Nagradzanie psa podczas treningu – dlaczego ważne?

W przypadku psa nagrodzenie podczas treningu to dla niego informacja, jakie zachowania uznane są za prawidłowe, a zarazem świetna motywacja do powtarzania takich reakcji. Zwierzę szybko orientuje się i zapamiętuje, czego oczekuje opiekun i zaczyna działać również w swoim własnym interesie, chcąc kolejny raz otrzymać np. ulubiony smakołyk. W rezultacie robi to, co w określonych sytuacjach jest to od niego wymagane, ponieważ wie, że zdobędzie nagrodę. Wszystkie nieodpowiednie zachowania stopniowo zanikają, a pozostaje jedynie to, co właściwe, Użycie nagród jest więc w przypadku zwierzęcia skuteczne i przynosi znacznie lepsze rezultaty niż stosowanie kar. Efekty takiej tresury są utrwalone już na stałe, a cała szkolenie znacznie przyjemniejsze dla psa i opiekuna, dlatego behawioryści polecają tę formę wszystkim właścicielom czworonogów.

Formy nagradzania

Trening pozytywny daje doskonałe efekty, dlatego trzeba również wspomnieć, jakie rodzaje nagród można podczas takiego szkolenia zastosować. Warto wiedzieć, że produkty żywieniowe nie są tu jedyną opcją. Wielu treserów i opiekunów nagradza psa również w inny sposób – najczęściej poprzez zabawę, która dodatkowo świetnie rozładowuje emocje czworonoga. Może to być rzucanie piłki, frisbee, szarpaka lub jakiejkolwiek innej ulubionej zabawki zwierzęcia. Psy pozytywnie reagują również na spuszczenie ze smyczy i okazję do biegania lub zabawy z innymi czworonogami – oczywiście możliwe jest to jedynie na określonych, przeznaczonych do tego przestrzeniach i pod pełną kontrolą człowieka. Motywować zwierzę warto także pochwałą, która musi być wypowiedziana odpowiednim tonem, aby pies prawidłowo odebrał intencje właściciela. Klasyczną nagrodą jest też głaskanie, jednak należy to robić w taki sposób, aby stanowiło dla zwierzęcia przyjemność.

Jedzenie jako nagroda – co dawać psu?

W procesie szkolenia pozytywnego jako nagrodę motywującą do prawidłowych zachowań najczęściej stosuje się różnego rodzaju produkty żywieniowe. Wiele osób sięga wówczas po ziarenka suchej karmy, choć część opiekunów stara się uatrakcyjnić pupilowi trening i dać mu coś, czego nie jada regularnie na co dzień. Mogą to być pokrojone niedużej wielkości cząsteczki mięsa wołowego, kurczaka, parówki dla psa. Bardzo dobrym wyborem będą oczywiście produkty dedykowane czworonogom – klasykiem są wszelkie smaczki w postaci np. ciasteczek, pasków mięsnych, przysmaków liofilizowanych. Prawdziwym „rarytasem” jest również kiełbasa dla psa stworzona właśnie z myślą o nagradzaniu podczas treningu. Należy oczywiście wydzielić zwierzęciu odpowiednią jej porcję, krojąc produkt na małe kawałeczki. Kiełbasa ma zbitą masę, przez co podzielenie jej na nawet bardzo drobne cząstki i przechowywanie ich w kieszeni nie stanowi problemu. Walory smakowe sprawiają, że zwierzę jest jeszcze bardziej zmotywowane do pracy i chętne do prawidłowych zachowań. Kiełbasa dla psa dostępna jest w różnych smakach (m.in. jagnięcina, cielęcina, wołowina, dziczyzna, konina, łosoś, kaczka,), dlatego warto zakupić wersję, którą pupil najbardziej lubi. Należy pamiętać, że tego typu nagrody siłą rzeczy zawierają kalorie, dlatego powinny być wliczane w dzienne zapotrzebowanie energetyczne psa, aby łączna ilość podanego w ciągu doby pożywienia nie spowodowała nadwagi zwierzęcia.