opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Mąka migdałowa
Lifestyle

Mąka migdałowa – właściwości, zastosowanie, dla kogo.

Mąka migdałowe to świetna alternatywa dla mąki pszennej, jak i osób na diecie bezglutenowej. To, co ją wyróżnia to naturalny i delikatnie słodki smak. Mąkę z migdałów można wykorzystać do wszelkich wypieków. Co ważne, produkt ten skrywa w sobie wiele prozdrowotnych składników, z tego względu warto go uwzględnić w codziennej diecie.

Jak wygląda produkcja mąki migdałowej?

Mąka migdałowa produkowana jest poprzez zmielenie blanszowanych, nieprażonych nasion migdałowca. Nasiona te mogą pochodzić z różnych krajów, chociaż zazwyczaj wybierane są te z USA, Hiszpanii, Izraela oraz Włoch. Mąka robiona z migdałów dostępna jest w postaci gładkiego, jasnego proszku. Różni się od innych rodzajów mąk dostępnych w sklepach, swoją delikatnie kremową barwą.

Właściwości prozdrowotne mąki migdałowej

Mąka migdałowa to znakomite źródło wielu substancji, niezbędnych dla prawidłowego działania organizmu. Znaleźć w niej można:

  • mangan — wspiera kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, pomaga zachować zdrowe kości,

  • witamina E — zmniejsza ryzyko zawalu serca oraz wspiera proces leczenia cukrzycy,

  • tłuszcze jednonienasycone — obniżają poziom złego cholesterolu i zmniejszają ryzyko schorzeń sercowo-naczyniowych,

  • błonnik pokarmowy — wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Warto dodać, że mąka migdałowa jest silnym przeciwutleniaczem. Eliminuje szkodliwe wolne rodniki i opóźnia proces starzenia się organizmu. W jej składzie znajduje się o wiele mniej węglowodanów, aniżeli w mące pszennej. Zawartość tłuszczy jest natomiast w jej przypadku, większa. Mąka migdałowa to zdrowy zamiennik mąki pszennej.

Komu szczególnie polecana jest mąka z migdałów?

Ze względu na swoje cenne właściwości prozdrowotne, produkt ten sprawdzi się zwłaszcza w przypadku osób, które są na diecie cukrzycowej, wegetariańskiej, wegańskiej, bezglutenowej, ketogenicznej czy wysokotłuszczowej. Oczywiście, nie każdy może po nią sięgnąć. Nie należy jej spożywać w przypadku uczulenia na migdały.

Mąka migdałowe — jak ją stosować w kuchni?

Mąką migdałowa może w pełni zastąpić mąkę pszenną. Korzystając z niej, nie trzeba wcale dodawać produktu pszennego. Wypieki przygotowane z jej użyciem wyjdą zawsze pachnące i smaczne, jednakże mniej pulchne. Mąka z migdałów znajduje wszechstronne zastosowanie w kuchni. Warto pamiętać, że można ją jeść po obróbce termicznej, ale również w wersji surowej. Co można przygotować z mąki migdałowej? Oczywiście wszelkiej maści słodkie wypieki, takie jak: ciasta, ciasteczka, biszkopty, torty, francuskie ciasteczka makaroniki, gofry, naleśniki, placki, chleb czy bułeczki. Możliwości jest wiele. Można jej też użyć bez poddawania obróbce termicznej, do sosów, zup, smoothie czy musli.

Mąka z migdałów to z pewnością jeden z najsmaczniejszych, najzdrowszych i najwszechstronniejszych zamienników ogólnodostępnej mąki pszennej. Warto więc wzbogacić swój codzienny jadłospis i zacząć z niej korzystać. To bogactwo cennych witamin i minerałów, ale także antyoksydantów, które pomogą nam zachować zdrowie oraz młodszy wygląd.

Materiał zewnętrzny