opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Szatkownica do krojenia warzyw
Dom i Ogród

Szatkownica do krojenia warzyw i owoców. Proste narzędzie w kuchni

Na rynku akcesoriów kuchennych znaleźć można naprawdę wiele ciekawych propozycji, które z pewnością ułatwią codzienną pracę nad posiłkami. Jednym z ciekawszych dodatków jest z całą pewnością szatkownica do krojenia warzyw. Czym jest taki sprzęt, a także jak się go powinno wybierać?

Czym jest szatkownica do krojenia warzyw?

Szatkownica to dość proste urządzenie, które jednak przez wieloma mistrzami kuchni skrywa wiele tajemnic. Służy do szybkiego krojenia warzyw i owoców na cienkie plasterki. Bardziej zaawansowane modele mogą kroić również w słupki czy też w kostkę. Na rynku znaleźć można modele ręczne, których obsługa polega na przesuwaniu krojonego warzywa i lub owocu po ostrzach, lub też elektryczne, które całą pracę wykonują za nas.

Jeśli szuka się informacji na temat tego kuchennego dodatku, bardzo często da się znaleźć jego inną, bardzo ciekawą nazwę. Szatkownica mandolina, bo tak właśnie jest nazywana, swoje nazewnictwo zawdzięcza budowie. Składa się ona z tacki, na której zamontowane są ostrza oraz z pojemnika na pocięte kawałki. Cała konstrukcja, jak i sposób jej używania mogą nieco przypominać instrument, od którego wzięła się jej nazwa. Oczywiście szatkownica mandolina jest modelem ręcznym. 

Ręczny czy elektryczny

Jeśli chce się kupić dobry model szatkownicy, trzeba w pierwszej kolejności zdecydować pomiędzy wersją elektryczną a tą, przy której całą pracę wykonuje się ręcznie. Czym się oba te model pomiędzy sobą różnią?

Model ręczny wymaga oczywiście użycia siły własnych dłoni, aby pokroić dany produkt na plasterki. Jest on zdecydowanie tańszy, mniejszy i lżejszy. Co więcej, można go bez trudu rozłożyć na mniejsze kawałki, a więc wygodniej się go przechowuje. Bywa jednak mocno kłopotliwy, jeśli ma się do pokrojenia większą ilość produktów.
Zdecydowanie bardziej zaawansowanym rodzajem szatkownicy jest wersja elektryczna. W tym wypadku całą pracę wykonuje za użytkownika silnik elektryczny, który napędzając obrotowe ostrza kroi podawane do pojemnika produkty na określone kształty. Jest to model szybki, wygodny, ale też i drogi oraz ciężki. Dodatkowo dość trudno się go przechowuje.

Czy marka ma znaczenia?

Na samym końcu warto sobie jeszcze zadać pytanie, czy kupując model ręczny lub elektryczny, liczy się jego marka? Czy nie ma to może większego znaczenia i lepiej skupić się na możliwościach użytkowych?

Jak się okazuje, marka może w tym wypadku odgrywać naprawdę dużą rolę. Przykładowo szatkownica borner będzie miała znacznie lepsze wykonanie, bardziej wytrzymałe ostrza, ale też i lepiej wykonane plastiki niż model nie markowy, za który zapłaci się ułamek ceny modelu markowego. Wybierz odpowiedni produkt dla siebie na https://borner.pl/kategoria-produktu/akcesoria-kuchenne/v-hebel/.