opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak zrobić sweter na drutach
Moda i Uroda

Jak zrobić sweter na drutach?

Jeszcze nie tak dawno sklepowe półki świeciły pustkami, wtedy luksusem było posiadanie swetra zrobionego własnoręcznie. Dziś sklepowe półki są wypełnione po brzegi luksusowymi produktami, własnoręcznie wykonany sweter jednak ciągle zachwyca. Jeśli chcesz wyglądać niepowtarzalnie i wyjątkowo warto pomyśleć o zrobieniu swojego, indywidualnego swetra na drutach.

Ile włóczki potrzeba na sweter?

Na sweter w rozmiarze M potrzeba ok. 1200 m włóczki – bez względu na jej grubość. Dla pozostałych rozmiarów, należy kolejność dodać lub odjąć ok. 250-300 m włóczki.

Warto jeszcze pamiętać o odpowiednim rodzaju włóczki. Najlepiej postawić na włókna pochodzenia naturalnego, czyli wełna lub bawełna. Niemniej patrząc na właściwości materiału, to właśnie włóczka bawełniana będzie najlepszym wyborem. Nie podrażnia skóry, jest ciepła i przewiewna.

Jaką technikę szydełkowania wybrać?

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem, musisz opanować podstawowe techniki, którymi są:

  • nabieranie oczek,
  • przerabianie oczek lewych i prawych,
  • zamykanie oczek,
  • odejmowanie i dobieranie oczek.

Jest to taki pakiet podstawowy, który najlepiej poćwiczyć przed rozpoczęciem szydełkowania swojego, wymarzonego swetra.

Wybór wzoru najtrudniejszą decyzją

Jeśli przerabianie oczek nie jest już dla Ciebie niczym trudnym, warto iść o krok dalej i zastanowić się nad wybraniem właściwego wzoru. Swetry można podzielić na dwa podstawowe modele:

  • sweter zrobiony z kilku elementów – wykonanie polega na oddzielnym robieniu przodu, tyłu i rękawów. Dopiero na końcu wszystkie elementy są ze sobą łączone.
  • sweter zrobiony z jednego kawałka – wykonywany jest metodą bezszwową z udziałem drutów z żyłką.

Sweter, który ma być zrobiony z wielu elementów to jeden z najprostszych fasonów, wystarczy, że posiadana jest umiejętność nabierania, przerabiania i zamykania oczek. Samo zrobienie poszczególnych elementów jest sprawą dosyć prostą, niestety zszywanie ich w całość jest wielkim minusem. Jest to stosunkowo trudne zadanie, więc warto przed jego wykonaniem zapoznać się z kilkoma sposobami, jak szybko i estetycznie zszyć elementy w całość.

Sweter zrobiony z jednego kawałka najczęściej robi się na drutach z żyłką. Przeważnie takie modele robione są od góry do dołu. Później należy wykonać karczek i podzielić oczka pomiędzy tułów i rękawy. Także w przypadku swetra jednoelementowego do wyboru są dwa warianty.

  • dobieranie oczek w określonych miejscach, które tworzą linie wyznaczające rękawy, tak zwane linie reglanu,
  • dobieranie oczek równomiernie w kolejnych okrążeniach i powstanie okrągłego karczku.
    Klasyczny sweter reglanowy to nadal najbardziej popularny fason i dodatkowo stosunkowo łatwo go zrobić.

Jak zmierzyć sweter?

Przed przystąpieniem do wykonywania przedstawionych technik należy pamiętać o bardzo ważnej sprawie, jaką są wymiary swetra. Po pierwsze należy zmierzyć się i poznać swoje wymiary. Do zrobienia swetrów niezwykle istotne będą:

  • obwód klatki piersiowej,
  • obwód ramienia,
  • długość rękawa, w zależności od tego jakie rękawy ma mieć wykonywany sweter,
  • długość całkowita swetra,
  • obwód głowy, który pozwoli ustalić minimalną wielkość dekoltu.

Dzięki tym wszystkim wskazówkom zrobienie własnego swetra na drutach powinno być dużo prostsze. Już dziś możesz, przy odrobinie cierpliwości, wykonać swój, wymarzony sweter.

Cześć! W moich wpisach dzielę się swoimi doświadczeniami, poradami i inspiracjami, które mam nadzieję, że pomogą Ci w pełni cieszyć się życiem. Zapraszam do czytania i dzielenia się swoimi myślami!