opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Deska do pływania SUP
Lifestyle

Deska do pływania SUP – najważniejsze informacje

SUP czyli Stand Up Paddling rozwija się w zawrotnym tempie. Jest to rodzaj sportu wodnego, który jest na tyle uniwersalny, że mogą go uprawiać zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze bez większego przygotowania. Polega on na pływaniu w pozycji stojącej, wyprostowanej z wiosłem w dłoni na desce, zwanej potocznie SUPem. W zależności od tego jaki rodzaj deski i wiosła wybierzemy to pływanie może być rekreacyjne bądź bardziej ekstremalne.

Rodzaje desek SUP

Znając rodzaje i przeznaczenie poszczególnych SUP, łatwiej będzie zdecydować jaką nabyć. Wyróżniamy więc deski twarde oraz pompowane. Te pierwsze mają sztywną konstrukcję, co dla amatorów ekstremalnych spływów będzie bardzo ważne. Te drugie są za to lżejsze i łatwiejsze w przechowywaniu i transporcie. Bez problemu zmieścimy ją w plecaku. Deska do pływania SUP klasyfikowana jest też ze względu na przeznaczenie. Tym samym mamy: surfSUP, turystyczne, dla wszystkich, wyścigowe, dla dzieci, rodzinne. SurfSUP używane są głównie na falach, zazwyczaj krótsze niż pozostałe, zwrotniejsze, ale i mniej stabilne. Turystyczne jak i “dla wszystkich” są polecane dla osób początkujących. Będzie na nich łatwiej utrzymać równowagę niż na pozostałych. Są też łatwiejsze w sterowaniu. Wyścigowe to te dla bardziej zaawansowanych, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do ścigania się. Charakteryzują się długim i wąskim kształtem, co sprawia, że trudniej jest się na nich utrzymać. Dla dzieci są dedykowane najmłodszym, mają takie właściwości, że dzieci bez problemu utrzymają na nich równowagę. Ostatnim rodzajem są deski SUP rodzinne, stworzone, by kilka osób (nawet 5-10) mogło na niej pływać jednocześnie. Jest to doskonała zabawa dla kliku osób. 

Parametry desek SUP

Deska do pływania SUP posiada kilka parametrów: długość, pojemność, grubość i szerokość. Im deska SUP dłuższa tym szybsza, ale i gorsza dla początkujących. Liczona jest w stopach i calach. Ten parametr zależy głównie od wysokości i wagi użytkownika. Pojemność z kolei jest zawsze liczona w litrach. Przyjmuje się, że na start najlepsza pojemność to około 200-300 litrów. Im większa pojemność deski SUP, tym większy ciężar jest w stanie utrzymać. Poza tym im większa pojemność tym stabilniej i łatwiej się ją prowadzi. Oprócz tego niezbędnym elementem wyposażenia jest odpowiednie wiosło. Również musi być dobrane do wzrostu i wagi użytkownika. Do uprawiania sportu niezbędnym elementem jest kamizelka ratunkowa bądź asekuracyjna. Jest to obowiązkowy element wyposażenia, jeśli policja dostrzeże amatora sportu wodnego bez kamizelki to może go ściągnąć z akwenu. 

Przejdź do internetowego sklepu z deskami SUP: https://gosup.pl/