opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Drony w inspekcji linii elektroenergetycznych
Lifestyle

Drony w inspekcji linii elektroenergetycznych

Energia elektryczna jest dzisiaj podstawą, zarówno w firmach, jak i w domach prywatnych. Nie wyobrażamy sobie braku dostępu do prądu, a jakiekolwiek przerwy w dostawie energii elektrycznej stanowią spore utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Aby takie przerwy w dostawie spowodowane awariami zdarzały się jak najrzadziej, konieczne jest przeprowadzanie inspekcje linii elektroenergetycznych. Jak przeprowadza się takie inspekcje do daje wykorzystanie do tego celu dronów?

Inspekcja linii elektroenergetycznej- czym jest i jakie ma cele?

Inspekcja linii elektroenergetycznej polega na przeglądzie i ocenie stanu linii przesyłowej czy dystrybucyjnej. Celem takiej inspekcji jest przede wszystkim szybka identyfikacja ewentualnych problemów, awarii czy zagrożeń, które mogą mieć wpływ nie tylko na funkcjonalność linii, ale także na bezpieczeństwo użytkowników energii elektrycznej. Dzięki regularnie przeprowadzanym inspekcjom możliwe jest uniknięcie poważnych awarii czy przerw w dostawie energii elektrycznych do odbiorców. Czasami zdarza się, że inspekcja przeprowadzana jest w przypadku wystąpienia jakichś nieprzewidzianych sytuacji czy incydentów, które mogły mieć wpływ na kondycję linii energetycznych. Mowa tu np. o burzach czy huraganach. Inspekcja może być przeprowadzana z użyciem kamery termowizyjnej, co pozwala na zlokalizowanie punktów prawdopodobnych zwarć czy awarii. Jeszcze skuteczniejszym i nowocześniejszym sposobem przeprowadzania skutecznych inspekcji jest wykorzystanie dronów.

Eeltel Networks- nowoczesne sposoby inspekcji linii elektroenergetycznych przy użyciu dronów

Firma Eeltel Networks do przeprowadzania kompleksowych inspekcji linii elektroenergetycznych wykorzystuje nowoczesne drony. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dron z łatwością dociera w nawet najtrudniej dostępne miejsca, jak np. tereny górskie czy leśne. Poza tym drony działają o wiele szybciej niż człowiek, są więc znacznie skuteczniejsze i efektywniejsze w swoim działaniu. Wiele nowoczesnych dronów umożliwia transmisję obrazu w czasie rzeczywistym, co jeszcze bardziej ułatwia lokalizację ewentualnych problemów. Wykorzystanie dronów sprawia, że konieczność wysyłania pracowników na niebezpieczne wysokości czy w trudno dostępne rejony jest zniwelowana do minimum. To z kolei przekłada się na większe bezpieczeństwo personelu i wyższy komfort pracy. Zastosowanie dronów do inspekcji linii elektroenergetycznych zapewnia zwiększenie efektywności działania i zniwelowanie ryzyka poważniejszych awarii linii.

zobacz też: Pentester – czym się zajmuje?