opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Jak działa zawieszenie samochodowe
Lifestyle

Jak działa zawieszenie samochodowe?

Zawieszenie samochodu osobowego to złożony system, który dodatkowo różni się w zależności od producenta i modelu. Mimo że wiele rozwiązań wygląda z pozoru podobnie i posiada wspólne elementy, to w przypadku każdego samochodu układ ten zachowuje się nieco inaczej, przez co każdy samochód prowadzi się nieco inaczej. Nie ma więc jednej jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, ale można wyciągną pewne wspólne zasady działania i elementy wspólne, dzięki czemu zrozumienie działania tego systemu samochodowego będzie dla ciebie nieco łatwiejsze.

Zasada działania

Zawieszenia auta to układ zaprojektowany w celu zapewnienia pełnej i komfortowej jazdy, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności, sterowności i bezpieczeństwa samochodu. Stanowi on krytyczny mechanizm utrzymujący prawidłowy kontakt opon z nawierzchnią drogi, pochłaniający wstrząsy spowodowane nierównościami terenu i przyczyniający się do ogólnej wydajności jazdy. Żeby lepiej zrozumieć jego działanie opiszemy też kilka elementów, które występują w różnych typach zawieszenia.

  • Wahacze — to metalowe łączniki, na których opiera się koło, a które mogą się swobodnie poruszać w górę i w dół. W wielu samochodach stanowią one swego rodzaju ramę, do której montowane są inne elementy zawieszenia, choć może to wyglądać różnie w różnych samochodach.

  • Sprężyny — to one utrzymują większość masy pojazdu. Co więcej, robią to w sposób elastyczny, dzięki czemu podczas jazdy nie wyczuwamy większych nierówności. Nie pomagają one jednak na drobne nierówności i wibracje, dlatego działają w parze z innym elementem.

  • Amortyzatory — to wspomniany przed momentem kompan sprężyn. Amortyzatory montuje się wewnątrz sprężyny, dzięki czemu działając w parze są w stanie tłumić nierówności na drodze.

Podsumowanie

Zawieszenie działa tworząc elastyczne połączenie pomiędzy kołami a resztą samochodu. Dzięki temu podczas jazdy nie odczuwamy dyskomfortu spowodowanego przez nierówności na jezdni. Zawieszenie wpływa też pozytywnie na bezpieczeństwo, ponieważ dba o to, aby koła zawsze miały dobry kontakt z podłożem.

Kupowanie zawieszenia samochodu online jest coraz bardziej popularne, ponieważ oferuje wiele korzyści, takich jak wygoda, wybór i cena.

Materiał zewnętrzny