opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Lifestyle

Jaka rasa psa dla alergika?

Alergia to dolegliwość, która występuje dość powszechnie i może dotykać osoby w każdym wieku. Jej objawy są uciążliwe i obejmują między innymi przewlekły nieżyt nosa czy łzawienie oczu. Przyczyny alergii mogą być różnorodne. Mogą to być choćby pyłki traw, składniki produktów spożywczych czy wydzieliny i wydaliny zwierząt. Czy zatem zdiagnozowana alergia przekreśla marzenia o posiadaniu czworonożnego przyjaciela? Niekoniecznie. Okazuje się bowiem, że istnieją tak zwane psy dla alergików.

Na czym polega alergia na psy?

Alergia niezależnie od przyczyn ma związek z nadmierną reakcją układu immunologicznego na kontakt z substancjami drażniącymi. Są to tak zwane alergeny wziewne, które mogą unosić się w pomieszczeniu. W przypadku psów źródłem alergii są białka znajdujące się w wydalinach oraz wydzielinach gruczołów łojowych i potowych zlokalizowanych na skórze zwierząt. Co ważne, w celu wywołania niepożądanych reakcji uczuleniowych nie jest w wielu wypadkach potrzebny bezpośredni kontakt alergika ze zwierzęciem, a jedynie przybywanie tej osoby w środowisku, które zamieszkuje pies. Alergeny wziewne osiadają bowiem na przedmiotach i mogą być unoszone przez podmuchy powietrza. Docierają one do dróg oddechowych osób podatnych i wywołują niekorzystne objawy. Co istotne, alergie mogą mieć podłoże genetyczne lub środowiskowe, a ich przyczyną nie jest sama sierść zwierząt lecz wspominanie białka. Mogą jednak na niej osiadać substancje drażniące, w tym fragmenty martwego naskórka czy krople śliny lub potu zwierzęcia. W efekcie reakcji alergicznej pojawiać się może: napadowe kichanie, wyciek z nosa, duszności, świąd skóry, zapalenie spojówek oraz łzawienie oczu, a tego rodzaju dolegliwości dotykają nawet co dziesiątą osobę w populacji.

Czy mimo zdiagnozowanej alergii możliwe jest posiadanie psa?

Zdecydowanie tak. Alergicy mogą bowiem cieszyć się z posiadania psa. Muszą oni jednak wybierać określone rasy, które są polecane dla osób borykających się z tego typu dolegliwościami. Osoby z nadwrażliwością na psie alergeny powinny zatem rozważyć zakup lub adopcję psów, które posiadają włosy zbliżone pod względem budowy do ludzkich. Poza tym, sierść hipoalergicznych zwierząt powinna być pozbawiona podszerstka, stosunkowo krótka oraz nie może mieć tendencji do nadmiernego wypadania. Pies idealny dla alergika nie powinien się również nadmierne ślinić.

Na jakie psy powinni się zatem decydować alergicy?

Godne polecenia psy dla alergików to między innymi: pudle, maltańczyki oraz bolończyki. Pudle to zwierzęta, których sierść uczulać może jedynie w ograniczonym stopniu, ale wymaga ona odpowiedniej i starannej pielęgnacji. Włosy wypadają w niewielkiej ilości, ale muszą być czesne oraz strzyżone. Yorkshire terrier to niewielki piesek, którego delikatne włosy rosną przez cały czas oraz wypadają jedynie w niewielkim stopniu. Psy muszą być jednak regularnie kąpane, czesane oraz strzyżone. Szata maltańczyków pozbawiona jest podszerstka, a pojedyncze włosy wypadają sporadycznie. Są one dość gęste i delikatne, ale muszą być pielęgnowane z użyciem specjalnych preparatów. Strzyżenie oraz szczotkowanie jest również konieczne w przypadku przedstawicieli rasy shih tzu. Psy nie posiadają podszerstka oraz mają jedwabiste włosy. Delikatne i puszyste włosy posiadają również bolończyki. Z myślą o alergikach stworzone zostały również specjalne rasy psów, w tym choćby labradoodle. Rasa ta powstała w latach 80. XX w efekcie krzyżowania labradora retrievera i pudla. Obecnie psy tej rasy krzyżowane są jedynie między sobą, a ich włosy wypadają w niewielkim stopniu.

  1. Jakie inne rasy polecane są dla alergików?

Jak wspominano powyżej, hipoalergiczne psy powinny gubić szatę jedynie w ograniczonym stopniu. Poza wymienionymi rasami alergicy powinni również rozważyć zakup lub adopcję sznaucerów, hawańczyków czy psów rasy bichon frise, basenji czy samojed.

  1. W jaki sposób można zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii?

Ograniczanie efektów alergii obejmuje nie tylko wybór odpowiedniej rasy, ale również właściwą i systematyczną pielęgnację pupila. Alergicy powinni zatem zadbać o regularną kąpiel zwierząt, których szata powinna być regularnie wyczesywana. Poza tym, wskazane jest regularne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywają zwierzęta oraz odkurzanie dywanów i tapicerki mebli. Wskazane jest również zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Polecane są w tym wypadku specjalne oczyszczacze, które nie przesuszają powietrza, a jednocześnie filtrują je i skutecznie oczyszczają z innych substancji drażniących. Warto również wspomnieć o tym, że osoby podatne na występowanie objawów alergii powinny decydować się za zakup psów posiadających rodowody honorowane przez Związek Kynologiczny. Należy również pamiętać o tym, że osobniki męskie zwykle produkują większe ilości alergenów.