opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Witacze gminne
Lifestyle

Witacze gminne – kiedy są prawdziwą wizytówką, a kiedy antyreklamą?

Witacze gminne to swego rodzaju słupy z nazwami miejscowości (czy gmin właśnie), które umieszcza się tuż przed granicą administracyjną na tzw. wjeździe. Zwykło się je nazywać wizytówką miejscowości, jednak coraz częściej pojawiają się głosy mówiące o ich przereklamowaniu. Czy to prawda? Co jest tego przyczyną?

Takie głosy mogą wynikać z tego, że firma produkująca witacze nie przykłada wagi do designu i materiałów, z których zostają wykonane witacze. A z drugiej strony – często jest tak, że głównym wyznacznikiem przy wyborze wykonawcy jest po prostu cena. Z tego powodu wiele witaczy nie przekonuje do siebie wyglądem, a wręcz odstrasza. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pomimo wszystko witacze gminne coraz częściej jednak witają (a nie odstraszają) w danej miejscowości i trend ten zaczyna być widoczny w kolejnych rejonach kraju. Dzieje się tak, ponieważ władze gminne nauczone doświadczeniem, że jednak za niską ceną idzie też niska jakość (czyt. po kilku latach zamiast witaczy przy wjazdach stoją zardzewiałe, wypłowiałe, pokrzywione i rozpadające się futurystyczne “potworki”) – zaczynają większą wagę przykładać do trwałości i uniwersalności projektu. Przyjrzyjmy się temu z bliska.

witacze

Witacze gminne powinny wyróżniać daną miejscowość

Jak wyróżnić witacze gminne?

Kluczem do sukcesu są odpowiednie wzorce. To nie może być jakiś witacz gminny, tylko przemyślana inwestycja, która będzie służyła przez wiele lat. Warto szukać inspiracji wśród nowoczesnych rozwiązań i nietypowych, ale intrygujących brył. 

Drugą ważną kwestią jest wybór producenta witaczy gminnych. Warto zapoznać się wcześniej z producentem witaczy gminnych, ich projektami, wykonaniem wśród innych miejscowości i przede wszystkim materiałami, na jakich pracuje. To wszystko wpływa na ostateczny wygląd realizacji, dlatego warto wcześniej zapoznać się z tymi podstawami. 

Przywitaj się niestandardowo. Często standardowe zwroty grzecznościowe zostają pomijane, ponieważ nikt nie uznaje tego za coś wartego uwagi. Może w Twojej miejscowości jest przywitanie regionalne? Umieść je, aby przywitać turystów! 

Co zrobić, aby witacz gminny był bardziej widoczny?

Ten problem szczególnie dotyka porą jesienno-zimową, kiedy widoczność jest bardzo ograniczona. Wtedy kierowca nie ma szansy, aby dostrzec szczegóły na witaczu gminnym, które chciałeś pokazać. A należy pamiętać, że większość osób jest wzrokowcami. Z tego powodu, inwestycja, na którą decyduje się miejscowość, jest mniej opłacalna. Większość osób chce zobaczyć, co konkretnie przedstawia witacz, a jeśli widoczność jest ograniczona, musi on wytężać wzrok, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. 

Jak to rozwiązać?
Rozwiązaniem jest podświetlenie witacza gminnego! Często podświetlenie pomaga podkreślić walory estetyczne witacza gminnego, oświetla drogę i przyciąga wzrok. Ponadto, nie trzeba się martwić o pory jesienno-zimowe. 

Gdzie najlepiej widzi się witacz?

Widoczność jest kluczowym elementem witacza gminnego, w końcu jest to jego najważniejsza funkcja. Należy wcześniej ustalić, skąd chcemy, aby witacz był widoczny i na tej podstawie ustalić jego dokładne miejsce i wielkość. Najczęstszym wyborem są witacze gminne o wielkości 6 metrów. 

Teraz jesteś gotowy, aby z pełną świadomością zainwestować w witacz gminny!