opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

teleradiologia
Zdrowie

Czym jest teleradiologia?

Pojęcie teleradiologii bezpośrednio odnosi się do samej radiologii, która oznacza specjalistyczne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest ono zlecane pacjentom w określonych przypadkach, kiedy jest do tego odpowiednie wskazanie. W przypadku teleradiologii, samo badanie może być wykonywane w przygotowanym do tego gabinecie odpowiednio wyposażonym, tymczasem wynik może być przesyłany do wielu różnych placówek medycznych. Tym samym, można powiedzieć, że teleradiologia pozwala na wykorzystywanie wyników badań diagnostyki obrazowej na odległość- tak, aby usprawnić proces leczenia pacjentów. Ułatwia więc współpracę pomiędzy poszczególnymi jednostkami. 

Wygodny dostęp do wyników i możliwość zarządzania badaniami to wyższy komfort leczenia 

Na rynku znajdziemy firmy specjalizujące się w teleradiologii, jest to chociażby https://eurodiagnostic-polska.pl/. Firmy te dostarczają najnowocześniejszych rozwiązań, które sprawiają, że placówki medyczne mogą funkcjonować efektywniej. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w codziennej praktyce i warto je wdrażać na większą skalę. Dzięki zaawansowanemu systemowi informatycznemu zlecanie, wykonywanie, a następnie korzystanie z wyników badań jest znacznie łatwiejsze. Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że: 

  • Cały system jest połączony i możliwa jest komunikacja wewnątrz niego. Placówki medyczne mogą się szybko i łatwo komunikować z gabinetami wykonującymi badania. Mogą ustalać też kolejkę oczekujących oraz nadawać zleceniom priorytety wykonywania. Mogą również przypisywać zlecenia do konkretnych lekarzy. Z kolei gabinet diagnostyczny ma możliwość wygodnego dodawania wyników badań do systemu tak, aby placówka medyczna jak najszybciej mogła go skonsultować podczas wizyty pacjenta w poradni. Jest to także pomocne w sytuacji diagnostyki szpitalnej. 
  • Ogromną zaletą teleradiologii jest fakt, że pozwala ona na gromadzenie danych w chmurze. Oznacza to, że można mieć dostęp do wyników właściwie o każdej porze i z każdego miejsca. Daje to większą elastyczność pracy dla poszczególnych jednostek. 
  • Korzystanie z systemu pozwala skrócić do minimum czas oczekiwania na wynik badania. Nawet do 3 dni roboczych w przypadku takich badań jak TK, RTG czy MR. 
  • Opisy na cito mogą być gotowe do interpretacji już po 2 godzinach od badania. Możliwy jest też stały kontakt z lekarzem radiologii w sytuacji, kiedy pojawiłaby się pilna sprawa do konsultacji. 
  • Dokumentacje posiadają podpisy elektroniczne. Można też mówić o wysokim bezpieczeństwie wszelkich danych, jakie dodaje się do systemu. 

zobacz też: Radiolog – czym się zajmuje?