opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Gdzie obecnie znajdzie pracę absolwent finansów i rachunkowości?
Praca

Gdzie obecnie znajdzie pracę absolwent finansów i rachunkowości?

Istnieje moda na różne kierunki studiów. Na mniej typowe studia zwykle wybierają się osoby, które nie mają sprecyzowanych planów zawodowych na przyszłość. Istnieją jednak kierunki, dające stabilne zatrudnienie. Jednym z nich są finanse i rachunkowość. Na jaką pracę można po nich liczyć?

Uniwersalne studia w różnym trybie

Jaki absolwent szkoły średniej wybiera finanse i rachunkowość? Na pewno osoba, dla której przedmioty ścisłe nie stanowią problemu. Przydają się umiejętności matematyczne, zdolność analitycznego myślenia, zbierania danych i ich trafna analiza. Zaletą współczesnego studiowania jest to, że nauka może się odbywać na wiele sposobów: stacjonarnie, niestacjonarnie, państwowo, prywatnie, a nawet online. Ta ostatnia opcja świetnie sprawdza się w przypadku osób, które z różnych powodów nie mogą studiować w ściśle ustalonym trybie. Nauka przez Internet daje im swobodę wyboru czasu, kiedy będą zgłębiać wiedzę.

Stabilna praca, dobre zarobki

Finanse i rachunkowość to studia, po których raczej łatwo znaleźć zatrudnienie. Wiele firm szuka pracowników różnego szczebla, dla których zawiłości finansowe nie stanowią problemu. To ważne w czasach, gdy spora część absolwentów studiów szuka innego pomysłu na siebie. Banki, firmy różnego typu, instytucje państwowe to miejsca, które działają mimo kryzysu gospodarczego. Praca w nich jest ciekawa, rozwojowa a zarobki satysfakcjonujące. W czasie pandemii specjalista od finansów może pracować z domu w systemie zdalnym. Dobry fachowiec zwykle nie musi się martwić o zatrudnienie.

Finanse i rachunkowość – jakie perspektywy?

W których zawodach najczęściej spotkasz specjalistę od finansów?

1. Doradca finansowy, czyli osoba, która dba o bezpieczeństwo finansów firmy. Gwarantuje wsparcie w postaci porad i proponowanych rozwiązań. Wie jak inwestować, analizuje, kiedy opłaca się zaciąganie pożyczek. Potrafi porównać oferty, dostępne na rynku. Jeśli lubisz kontakt z innymi ludźmi, to praca dla ciebie.

2. Doradca podatkowy to profesja dość młoda. Od specjalisty w tej dziedzinie wymaga się bieżącej i szerszej wiedzy z zakresu prawa, prawa podatkowego, ekonomii oraz księgowości. Zawód tego typu powinna wykonywać osoba, która lubi się uczyć. Musi się nastawić na aktualizowanie informacji, które już posiada.

3. Analityk finansowy, czyli specjalista od wykresów i raportów. Wie, jak przeanalizować finansowe ruchy w firmie, oceni ryzyko konkretnych działań. Świetnie odnajdzie się przy planowaniu długo- i krótkoterminowych strategii finansowych. Jego praca jest bardzo odpowiedzialna, choć satysfakcjonująca.

4. Makler giełdowy – finanse i rachunkowość przydają się także na giełdzie. Co więcej, jako makler możesz liczyć na spore zarobki. Co robi makler? Sporządza dokumentację, dotyczącą przeprowadzania emisji akcji, opracowuje analizy finansowe, czy też wyceny przedsiębiorstw.

Studia z zakresu finansów i rachunkowości można podjąć na każdym etapie życia zawodowego. Dzięki temu wzbogacisz swoje CV.