opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

renowacja starych mebli
Dom i Ogród

Jak nauczyć się renowacji starych mebli?

Własnoręczna renowacja starych mebli to z pewnością marzenie nie jednej osoby. Samodzielnie wykonane, oryginalne meble, potrafią stworzyć w domowym zaciszu świetną stylizację i zaskoczyć pozytywnie niejednego gościa. Własnoręczna renowacja starych mebli wymaga sporej wprawy, doświadczenia, stosownego sprzętu, a także odrobiny odwagi. Trudno będzie od razu zrobić domową huśtawkę, zwłaszcza wtedy, gdy jeszcze nie znaleźliśmy w sobie duszy majsterkowicza. Dlatego na samym początku wartym polecenia będą niewielkie zadania. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę, ważniejsza będzie jakość instrukcji, aniżeli ilość inspiracji. Dlatego warto będzie polecić trzy proste w zrobieniu pomysły na renowację starych mebli.

Renowacja starych mebli – jak i od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy mierzyć siły na zamiary. Do prostszych projektów z pewnością nie zaliczymy wymiany tapicerki krzesła bądź odnawiania starych drewnianych drzwi szafy, które jest w opłakanym stanie. Zdecydowanie nie będzie to najlepszy pomysł na start. Dodatkowo tego typu wybór może poskutkować frustracją oraz niezadowalającym efektem, co będzie powodowało złość i utratę zapału. Dlatego taki scenariusz nie będzie nam wróżył świetnej kariery w renowacji starych mebli.

Dużo lepszym pomysłem na rozpoczęcie tego typu przygody będą ćwiczenia na nowszych i lepiej zachowanych sprzętach. Dzięki takim treningom nabierzemy cennego doświadczenia, które w późniejszym czasie pozwoli się nam mierzyć z praktycznie każdym meblem. Renowacja starych mebli nie musi wcale oznaczać długotrwałego i skomplikowanego procesu. Często ograniczać się będzie do wymiany uchwytów w szufladzie bądź pomalowaniu drzwiczek do szafy. Wiele pomysłów nie będzie wymagać profesjonalnych narzędzi.

Dowiedz się, jak zaaranżować nowoczesną boazerię

Przydatne narzędzia do renowacji starych mebli

Zdecydowanie ciężko będzie zabrać się za renowacje mebli bez stosownego przygotowania się – chyba, że mamy piwnicę lub strych pełną różnych narzędzi, farb i innych potrzebnych gadżetów. Jeśli nie posiadamy tego typu akcesoriów, to powinniśmy wybrać się do sklepu. Przed pójściem powinniśmy jednak zastanowić się dobrze nad przyszłym zakupem. Najlepiej będzie odpuścić sobie kupowanie specjalistycznych sprzętów. Przyjdzie na to czas, gdy załapiemy renowacyjnego bakcyla. Początkowo przydadzą się nam podstawowe narzędzia, które będziemy stosować nie tylko do renowacji starych mebli, ale także do drobniejszych remontów. Do narzędzi, które będą potrzebne wymienić można przede wszystkim: Miarka, poziomica, kątowniki, wkrętak, wkrętarki, pędzel, wałek do malowania, papier ścierny, taśma malarska, nożyk introligatorski, a także szpachelki i łopatki.

Renowacja starych mebli – proste pomysły dla każdego

Przede wszystkim warto uświadomić, iż renowacja starych mebli to wcale nie jest bardzo skomplikowana czynność. Na sam start warto zabrać się za łatwiejsze projekty. Warto polecić przedmioty, które są już w naszym mieszkaniu i nie potrzebują gruntownej renowacji – dzięki temu będziemy mogli skupić się na drobnych zmianach. Warto podkreślić, że nawet malutki element może całkowicie odmienić wygląd naszej komody bądź stołu. Renowacja mebli może ograniczać się do samego malowania, wymiany uchwytów bądź nóg – częsty to wystarczy, by np. stolik nabrał zupełnie nowego designu.
Takie podejście pozwoli nabrać nam potrzebnej wprawy w renowacji mebli, a nasze wnętrze uzyska unikalne wyposażenie nadające mieszkaniu indywidualnego charakteru. Zwłaszcza że meble z sieciowych marketów są często nudne i zupełnie niczym się nie wyróżniają od siebie.

Odnowiony stół z metalowymi nogami

Odnowa stołu drewnianego to bardzo świetny pomysł. Stół drewniany to bardzo klasyczne i wytrzymałe rozwiązanie, dlatego nic dziwnego, że spotykamy go w praktycznie każdej jadalni, kuchni bądź salonie. Jest to mebel, który nie wprawia w podziw każdego gościa. O stary drewniany stół warto dbać, ponieważ konserwacja powierzchni drewnianych będzie pozytywnie wpływać na wygląd oraz odporność mebla. Specjalistyczny olej bądź wosk będzie sprawiał, że sęki będą bardziej widoczne.

Sprawdź też, co zamiast kostki na podjazd wybrać