opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

zabawy z rocznym dzieckiem
Lifestyle

Jak się bawić z rocznym dzieckiem?

Zabawy z rocznym dzieckiem są ważnym elementem rozwojowym malucha. Wpływają także na budowanie więzi między malcem a opiekunem. Warto zatem zadbać, aby zabawy przeprowadzane były przez rodzica, a nie nianię. Chyba że bardziej zależy nam na karierze zawodowej aniżeli na dobrych relacjach z własnym dzieckiem.
Jakie klocki do zabaw z rocznym dzieckiem?
Klocki muszą być duże i bez kantów. Małe rączki dobrze chwytają większe przedmioty. Trudniej im ująć coś mniejszego. Duże klocki chronią także malucha przed udławieniem się zabawką. W tym wieku bowiem dzieciaki wkładają wszystko do ust, by sprawdzić, jak smakują, czy są twarde itd.
Nasza obecność przy zabawach klockami może polegać na obserwacji, jak sobie radzi nasz maluszek. Wprowadzamy do zabawy określenia, mówiąc dziecku, jakiego koloru trzyma w rączce swój klocek. Kolorowe klocki służą malcowi do ustawiania ich w pociąg, wężyk, jeden obok drugiego. Gdy będzie starsze, zacznie układać je w piramidę, czyli jeden na drugi.
Akuku! – Zabawa, która wywołuje dużo śmiechu u rocznego dziecka
Wesołą zabawą, którą lubi roczny malec to chowanie się za kocykiem. Malec w pozycji siedzącej trzyma kocyk obiema rękami i chowa buzię, unosząc nad głową rozpostarty kocyk. Mama pyta: „A gdzie ten mój Jasio się podział? Jasiu, gdzie jesteś?”.
Wówczas dziecko opuszcza kocyk, pokazując roześmianą buzię. Taka zabawa z rocznym dzieckiem wywołuje bardzo wesoły nastrój. Mama cieszy się, że dziecko się odnalazło, a ono wybucha głośnym śmiechem. Po chwili malec znów zakrywa się kocykiem. Zabawa trwa nadal.
Wywoływanie wesołego nastroju u dzieci podczas zabawy wpływa na zachowanie ich zdrowia emocjonalnego i immunologicznego.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na bezpiecznywozek.pl