opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Zasada działania grzejników konwektorowych
Dom i Ogród

Zasada działania grzejników konwektorowych

Wszyscy wiemy, jak ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury w domu lub mieszkaniu. Instalacja grzewcza to nieodzowny element wyposażenia. Możliwości ogrzewania jest coraz więcej. Wśród nowoczesnych rozwiązań dużą popularnością cieszą się tzw. konwektory. Przeważnie występują w postaci mobilnych urządzeń, choć istnieją też modele do montowania na stałe, w miejsce tradycyjnych kaloryferów. W jaki sposób takie urządzenia wytwarzają ciepło?

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Konwektor, zgodnie ze swoją nazwą, oddaje ciepło przede wszystkim na zasadzie konwekcji powietrza, czyli nagrzewania go w trakcie ruchu. Grzejniki tego typu działają dzięki energii elektrycznej, która umożliwia zasysanie powietrza, podgrzewanie go za pomocą spirali grzewczej, a następnie jego oddawanie. Proces ten zajmuje tylko chwilę, więc pomieszczenie szybko nagrzewa się do konkretnej temperatury. Przepływ powietrza odbywa się w sposób grawitacyjny lub wentylatorowy. W tym pierwszy przypadku otwory zasysające znajdują się na dole konwektora. W ten sposób krążenie ułatwia grawitacja, ponieważ ciepłe powietrze jest lżejsze od ziemnego, a więc unosi się do góry, następnie rozchodząc po całym pomieszczeniu. Odwrotna cyrkulacja staje się możliwa dzięki wentylatorowi nadmuchowemu, który zawierają grzejniki konwektorowe drugiego typu. Wszystkie te elementy znajdują się w obudowie, służącej głównie do ochrony i stabilizacji układu ogrzewania, która pełni także rolę ozdobną. Inaczej, niż w tradycyjnych kaloryferach, pominięta zostaje jej funkcja grzewcza. Podczas pracy urządzenia powierzchnia obudowy nagrzewa się przeważnie do temperatury nieprzekraczającej 50°C. To jednak dobrze, ponieważ oznacza to, że zdecydowana większość wytwarzanego ciepła zostaje oddana bezpośrednio do powietrza, rozchodzącego się po całej powierzchni. W innych grzejnikach traci się jego sporą część, która zostaje w urządzeniu.

Czy grzejniki konwektorowe są skuteczne?

Wyjaśniliśmy już, jak działa grzejnik konwektorowy, ale trzeba też odpowiedzieć na inne ważne pytanie. Czy konwektor jest w stanie skutecznie ogrzać całe pomieszczenie, zastępując inne instalacje grzewcze? Zazwyczaj spotyka się opinie, że tego typu urządzenia przydają się głównie do dogrzewania w okresie wczesnej wiosny i późnej jesieni. Czyli wtedy, gdy panują dość chłodne temperatury, a główne ogrzewanie już lub jeszcze nie działa. To prawda, że wtedy takie urządzenia doskonale się sprawdzają. Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować je także zimą, jako jedyne źródło ogrzewania. Należy jednak wybrać odpowiedni do danego pomieszczenia model. W naszej ofercie znajdą Państwo grzejniki konwektorowe o różnej mocy, umożliwiające wydajne nagrzanie powierzchni o wymiarach od 10 do nawet 20 m2. W większych pokojach wystarczy po prostu umieścić kolejny konwektor, czyli identycznie, jak w przypadku innych kaloryferów. Wszystkie produkty charakteryzują się atrakcyjnym, nowoczesnym designem, a także intuicyjną obsługą za pomocą wbudowanego sterownika lub aplikacji mobilnej.