opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

jak oszczędzać
Finanse

Jak oszczędzać pieniądze mądrze i bez większych wyrzeczeń?

Oszczędzanie nie jest łatwe. Wszyscy wiemy, że powinnyśmy mieć odłożone pieniądze na nieprzewidziane wydatki. Nie wszyscy jednak wiemy jak oszczędzać, by na koncie systematycznie rosły ilość gotówki. Jak to zrobić?

Jak oszczędzać na zakupach?

Największym wrogiem oszczędzania są emocje. Spontaniczne kupowanie rzeczy często kończy się tym, że w szafie mamy mnóstwo niepotrzebnych ubrań, których nigdy nie będziemy nosić. Zastanawiając się, jak oszczędzać, warto pamiętać, że z zakupem ubrań warto poczekać na promocje. W sklepach są one co chwilę i kilka tygodni zwłoki w zakupie sukienki czy nowych butów pozwoli nie tylko wydać mniejsze pieniądze na ciuch, ale dodatkowo upewnimy się, że właśnie ta rzecz podoba się nam najbardziej.

W trakcie zakupów spożywczych wydajemy bardzo dużo pieniędzy. Wiele w nieprzemyślany sposób. Warto przed udaniem się do sklepu zrobić sobie listę, czego naprawdę potrzebujemy. W ten sposób wydamy mniej i jednocześnie ograniczymy ilość wyrzucanego jedzenia.

Sygnały, że pora na zmianę pracy

Jak oszczędzać? Kontrola nad domowym budżetem to podstawa

Często wydaje nam się, że tylko firmy prowadzą budżet i planują wydatki. Błąd! Każde gospodarstwo domowe to mała firma, która powinna równoważyć wydatki i dochody. Chcąc zapanować nad domowymi wydatkami koniecznie trzeba sporządzić budżet, który w krótkim czasie pokaże nam, gdzie uciekają nam niewielkie sumy pieniędzy, które łatwo i bez większych wyrzeczeń można ograniczyć.

Domowy budżet można zrobić tradycyjnie – na kartce papieru, ale również można zastosować nowoczesne narzędzia, których bardzo dużo funkcjonuje w Internecie. Nie ważne w jaki sposób zostanie zrobiony budżet, ważne, by dokładnie określić w nim przychody i wydatki. Wydatki należy podzielić na te, które są koniecznie oraz te, z których można zrezygnować.

Jak oszczędzać na koncie bankowym?

Każda osoba powinna mieć konto bankowe. Nawet ta, której zarobki są niewielkie. Oszczędzanie w „skarpecie” już dawno przestało być wystarczające.

Wybierając konto bankowe, należy zwrócić uwagę na warunki jakie proponuje bank. Darmowe wypłaty z bankomatu, brak miesięcznych opłat za utrzymanie konta czy odsetki od oszczędności mogą wydawać się niewielkimi kwotami, ale w skali roku urastają do kwoty kilkuset złotych.

Wybierając konto bankowe, należy również pamiętać o automatyzacji, która pozwoli na rozplanowanie wpływających na nie pieniędzy. W pierwszej kolejności należy ustalić niezbędne opłaty za mieszkanie, media oraz niewielką kwotę, która będzie stanowiła nasze oszczędności. Warto pamiętać, że kwota nie musi być duża, ważne, by była wpłacana regularnie.

Jak oszczędzać na codziennych wydatkach?

Część wypłaty wydajemy na przyjemności. Nie jest to złe. Trzeba jednak mieć świadomość, że codzienne przyjemności można zredukować. Nie znaczy to, że trzeba rezygnować ze wszystkiego.

Wyjście z dziećmi na basen, do kina czy na lodowisko to prawdziwa przyjemność i jednocześnie sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną. Takie przyjemności warto celebrować i cieszyć się nimi. Jednak codzienne kupowanie kawy w kawiarni, hot dogów na stacji benzynowej czy ciastek do kawy można ograniczyć.

Warto również zwrócić uwagę, że dużą część domowego budżetu pochłania samochód. Może warto przesiąść się na rower miejski lub hulajnogę?

Zastanawiając się jak oszczędzać trzeba pamiętać o jednej zasadzie. Odkładanie małych sum systematycznie jest dużo korzystniejsze niż większych raz na jakiś czas. Ważna jest również kontrola wydatków. Bardzo często część pieniędzy ucieka nam, a my nawet nie wiemy gdzie i kiedy. Zapanowanie nad domowym budżetem to pierwszy krok do sukcesu.

Jak zaplanować budżet domowy: w Excelu, zeszycie czy aplikacji?

Cześć! W moich wpisach dzielę się swoimi doświadczeniami, poradami i inspiracjami, które mam nadzieję, że pomogą Ci w pełni cieszyć się życiem. Zapraszam do czytania i dzielenia się swoimi myślami!