opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

Pompy piaskowe
Lifestyle

Pompy piaskowe – czym są, dlaczego warto je wybrać i jak o nie dbać?

Wszystkie baseny ogrodowe wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Na powierzchni wody gromadzi się wiele większych oraz mniejszych zanieczyszczeń. Oprócz stosowania chemii niezbędna jest inwestycja w wydajne pompy basenowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza skuteczne i ekologiczne pompy piaskowe.

Czym jest pompa piaskowa i jak działa?

Pompa piaskowa to urządzenie, które dobrze sprawdzi się do oczyszczania wody w basenach stelażowych. Jej najważniejszym elementem jest zbiornik z piaskiem, który pełni rolę filtra. W takich sprzętach wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowany piasek o odpowiedniej wielkości uziarnienia. Przypomina on nieco ten, jaki znajdziemy w strumieniach. Ciasno upakowany piasek w filtrze podnosi jego skuteczność. Wychwytuje dobrze takie zanieczyszczenia jak: pyłki, kurz, włosy, liście, owady, gałązki. Sam mechanizm działania pompy piaskowej jest niezwykle prosty. Woda w zbiorniku pobierana jest przez rurkę ssawną, po czym kierowana do filtra. Tam następuje jej filtracja przez warstwę piasku. Proces ten skutecznie oczyszcza wodę, która wraca do basenu przez rurę wylotową. Wszelkie zanieczyszczenia zostaną wychwycone przez filtr. Warto pamiętać, że filtrowanie i oczyszczanie wody jest procesem ciągłym. Pompa musi więc pracować co najmniej 4 godziny, kiedy basen nie jest użytkowany.

Dlaczego warto zainwestować w pompę piaskową?

Pompy piaskowe są dostępne w ofercie sklepów sprzedających baseny ogrodowe, jak basenyogrodowe.pl. Dlaczego warto zainwestować w takie urządzenie? Zaletą pomp piaskowych jest to, że ich filtry nadają się do wielokrotnego użytku. Mogą posłużyć użytkownikowi nawet do 3 lat. Warto pamiętać, że filtry papierowe bardzo szybko ulegają zapchaniu, należy je regularnie płukać i wymieniać. Pompy piaskowe to też:

  • wysoka wydajność i duża moc,

  • łatwość montażu oraz obsługi,

  • skuteczna filtracja nawet małych zanieczyszczeń,

  • proste zabiegi pielęgnacyjne,

  • wysoka przepustowość.

Jak dbać o pompę filtrującą?

Zdarza się, że pompy piaskowe ulegają awariom. Najczęściej wynikają one z nieprawidłowego użytkowania tych sprzętów. Warto pamiętać, aby urządzenie to włączyć dopiero po napełnieniu zbiornika wodą, dzięki czemu unikniemy jego zapowietrzenia się. Istotne jest też to, żeby lustro wody nie znajdowało się poniżej poziomu filtra. Pompa piaskowa wymaga regularnej konserwacji polegającej na oczyszczaniu filtra pod strumieniem wody. Przed tą czynnością należy zawsze odłączać sprzęt od zasilania.

Pompy piaskowe to ekonomiczne i łatwe w obsłudze modele, które zapewnią nam stale czystą i bezpieczną wodę w basenie.

Materiał zewnętrzny