opocznianie.pl

Blog ogólnotematyczny

zmiana pracy
Praca

Sygnały, że pora na zmianę pracy

Zmiana pracy jest niezbędnym elementem, dzięki któremu można cały czas rozwijać się zawodowo. Na nowym stanowisku pracy będzie można nie tylko zdobyć drogocenne doświadczenie, ale również wiele przydatnych umiejętności. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się kiedy warto zmienić pracę na nową.

Kiedy zmiana pracy jest dobrym wyborem?

Bardzo wiele osób decyduje się na zmianę pracy, gdy ich dotychczasowa praca nie jest doceniana przez pracodawcę i współpracowników. Jeżeli jesteśmy cały czas pomijani przy awansach i co najgorsze nie otrzymujemy angażujących zadań to wyraźny sygnał, że należy jak najszybciej rozejrzeć się za nową pracą. Brak wsparcia dla naszego planu rozwoju może okazać się przeszkodą nie do przeskoczenia.

Wypalenie zawodowe

Najwięcej osób decyduje się na zmianę pracy w momencie, gdy dochodzi do tzw. „wypalenia zawodowego”. Nawet najciekawsza i najprzyjemniejsza praca zbiegiem czasu może naprawdę nudzić. Jeżeli dopadła nas rutyna, to warto rozejrzeć się za nowymi wyzwaniami, z którymi będzie można się zmierzyć w niedalekiej przyszłości. W dzisiejszych czasach rynek pracy jest bardzo rozbudowany, dzięki czemu można znaleźć pracę, która w rzeczywistości odpowiadać będzie naszym indywidualnym zainteresowaniom. Zmiana pracy jest wskazana przede wszystkim wtedy, gdy mamy codzienne trudności ze wstaniem z łóżka i wybraniem się do pracy.

Zła sytuacja firmy

Jak powszechnie wiadomo nawet największe firmy mogą wpaść w kłopoty finansowe. Zmiana pracy w wielu przypadkach jest jedynym sposobem, aby nie czekać na wypłatę pensji na czas. Pamiętać należy o tym, że jako pracownicy nie zawsze musimy być do końca lojalni z pracodawcą i tonąć razem ze statkiem. Gdy kolejne osoby z firmy są zwalniane, to warto zmienić pracę na własnych warunkach. Czekanie na wypowiedzenie może okazać się naprawdę bardzo stresującym doświadczeniem.

Jak liczyć okres wypowiedzenia przy umowie o pracę i innych umowach?

Bezpieczna zmiana pracy – o czym należy pamiętać?

Jeżeli istnieje taka możliwość to nie warto rzucać obecnej pracy, gdy nie znalazło się jeszcze nowego pracodawcy. Zasada ta dotyczy przede wszystkim tych osób, które nie mogą pochwalić się odpowiednimi oszczędnościami. Wiele osób pod presją czasu wybiera pierwszą lepszą pracę, która w rzeczywistości jest gorsza od starej. Dobrą praktyką jest poszukiwanie nowego zatrudnienia w tajemnicy. Sporym błędem jest chwalenie się znajomym z biura, że rozglądamy się za nowym pracodawcą. Kluczem do sukcesu w rozwijaniu kariery jest budowanie pozytywnych relacji zawodowych. Szczera rozmowa z pracodawcą jest najprostszym sposobem, aby nie palić mostów. Dzięki odpowiedniemu podejściu będzie można liczyć także na dobre referencje.

Kiedy zmiana pracy jest dobrym rozwiązaniem?

Większość osób decyduje się na zmianę starej pracy na nową z powodów ekonomicznych. Mowa tutaj oczywiście o większych zarobkach w krótszej i dłuższej perspektywie czasu. Warto wspomnieć jednak o tym, aby nie zawsze kierować się zarobkami. Wiele osób decyduje się na zmianę pracy ponieważ nie chce marnować całego dnia na kłopotliwy dojazd. Jeżeli znajdziemy pracę blisko miejsca zamieszkania, to warto rozważyć zmianę pracodawcy nawet, gdy otrzymany nieco gorsze pieniądze.

Jak często zmieniać pracę?

Według statystyk pracę najlepiej zmieniać co 3-4 lata. W dużej mierze to właśnie w takim okresie czasu będzie można w 100% rozwinąć swoje skrzydła i osiągnąć zamierzone cele. Nie ma nic gorszego niż monotonia w pracy, dlatego też nie trzeba obawiać się nowych wyzwań. Pamiętać należy również o tym, że częsta zmiana pracy może być źle odbierana w oczach potencjalnego pracodawcy.

Czy można wziąć L4 na wypowiedzeniu?